Jdi na obsah Jdi na menu

Valachovičove ďalšie víťazstvo - tentokrát v Dolných Bojanoviciach

22. 9. 2014

Dolní Bojanovice (21. 9. 2014). Vezieme sa na oslavnej vlne. Osemnásteho septembra oslávilo naše bežecké zoskupenie tri roky a dnes sme oslavy potvrdili na tom najlepšom mieste – v Dolných Bojanoviciach. Tu sme formálne vznikli, naša ekipa odvtedy dosiahla nejeden úspech, hoci naši členovia oficiálne reprezentujú hneď niekoľko klubov – AC Malacky, AK Borský Svätý Jur, Junior Holíč. Dnes v Bojanoviciach zaknihovala ekipa dve výhry a jedno tretie miesto.

Jakub Bojanovice

Dnes nás opäť tešili slnečné lúče, hoci pred štartom Burčákovej šestky začalo z ničoho nič pršať. Spôsobil to veľký mrak, ktorý však ako prišiel, tak i odišiel a stihol uvoľniť iba minimum kvapiek. Načasoval si to akurát na štart hlavných pretekov. V poli pretekárov sa tlačilo dovedna šesť členovnašej ekipy.

V prvom rade tu nechýbal víťaz piatkových pretekov v Gbeloch na desať kilometrov Jakub Valachovič. Zvykli sme si za posledné roky, že Gbely a Dolné Bojanovice k sebe akosi patria a vždy sú organizované v jeden víkend. A tiež na to, že víťaz z Gbiel rovná sa neskôr víťaz v D. Bojanoviciach. Aspoň posledné dva roky, čo tieto preteky tvoria „dvojičku“, vždy vyhral náš člen Ján Matúš. Ten je v tejto sezóne zatiaľ mimo formu a dnes na Moravu ani necestoval. Zato Jakub si ešte udržal kus zo svojej formy, ktorá mu v auguste vyniesla osobné rekordy na 3 kilometre prekážok, hladké 3 kilometre i 1 500 metrov. Tak sme dúfali, že bude pokračovať v tradícii, že posledné tri roky, čo naša ekipa jestvuje na povrchu zemskom, Gbely – D. Bojanovice budú mať víťaza z nášho tímu.

Jakub, Gbely

Sme radi, že na Burčiakovej šestke dnes nechýbal náš ďalší člen Juraj Moravčík (dolu na foto), ktorý žije už pomaly tretím rokom vo Vietname. Vtedy osemnásteho, keď sme zakladali našu ekipu v Bojanoviciach, bol pri tom. A dnes opäť. Najväčšiu formu prežíval v roku 2012 v Anglicku, keď sa dostal do veľmi solídnej formy, dokonca až tak, že v jeho vtedajšom meste Bournemouth začal platiť za miestnu celebritu. Pravda až po tamojšom špičkovom maratóncovi Steveovi Wayovi, ktorý tento rok dobehol desiaty na hrách Commonwealthu a občas s Morákom trénoval na štadióniku v Bournemouthe. Tie časy sú aspoň nateraz zapadnuté prachom, Morák tréningom príliš vo Vietname nedá. Môže za to najmä prostredie betónového a špinavého veľkomesta Ho Chi Minh City, kde beh proste nie je na programe dňa. Na štarte nechýbal ani náš najnovší člen David Záhončík z Borského Mikuláša.

morák, poole5k

No a naša detská ekipa dnes nesúťažila v obligátnych disciplínach starších a mladších žiakov, naopak, všetci sa zapísali do behu na tri kilometre spoločnej kategórie juniorov a dorastencov /tzv. JUNDOR/. Vzdialenosť to je dosť dlhá, no s jeseňou chceme dopriať našim členom aj takéto vzdialenosti. V kategórii junioriek sme čakali, ako si bude počínať mladšia žiačkaZuzana Švejdová, a tiež naši žiaci – v doraste Zdeněk Švejda a v junioroch Jakub Kopiar.

Zuzka, Gbely 2

Svoju formu potvrdil následne Jakub Valachovič, ktorý systémom štart – cieľ ako v Gbeloch neohrozene dobehol na prvom mieste časom 19:18 min. Ten je o devätnásť sekúnd pomalší ako je hodnota jeho osobného maxima tu na šestke v Bojanoviciach. Lenže Jakub bežal iba na víťazstvo a techniku. Tréningov je teraz dosť a niet sa čo čudovať, že náš člen cíti aj trochu únavu. Umne si kontroloval vedenie pred Davidom Kakim Kákonom, jedným z hodonínskych „štrekárov“. Ten sa držal na dohľad nášho bežca na prvých troch kilometroch, potom sa medzera medzi oboma prehĺbila. Treba dodať, že David netrénuje atletiku dlho a skôr sa dá očakávať, že v budúcnosti sa rozdiely medzi ním /18 rokov/ a Jakubom /29 rokov/ budú skôr skracovať. Jakuba chválime za uvoľnený a veľmi pekný beh, ktorému tlieskalo tradične plné bojanovické „návsí“. Náš člen udržal tradíciu Malackej bežeckej ekipy, je to štvrtý rok po sebe, čo tu vyhral niekto od nás. Pripomeňme bilanciu od roku 2011, kedy sme tu vznikli: 2011 – Valachovič, 2012, 2013 – Matúš, 2014 – Valachovič.Štatistiky sú niekedy veľmi pekné.

Bojanovice 14

Slušne bežal David Záhončík, hoci nebol spokojný ani trochu. Ale to je správne. David povedal, že ho predstihli aj takí, ktorých porazí na dlhších tratiach. Je to pravda, chlapec má vytrvalosť a húževnatosť, ale chýbajú mu ostrejšie nabehané tempá a dá sa povedať, že tempo medzi šestkou a desiatkou príliš nerozlišuje. To príde. Zlá je aj jeho bežecká technika. Aj to príde. David bežal čas 22:55 min a stačilo to na14. miesto. On však vie, že získal ďalšie body do celkového hodnotenia Moravsko-slovenského bežeckého pohára, v ktorom mu zatiaľ patrí prvá priečka.

David

Juraj Moravčík /na Záhorí notoricky známy ako Morák, v Anglicku Giorgio, vo Vietname Joe/ sa dnes potrápil a bolo to vidno. Oceňujeme však, že dokázal vydržať až do konca. Dobehol šestnásty v mužoch, v cieli mal 23:15 s. Odkedy je na návšteve vo svojom rodisku, takmer každý deň trénuje, keďže mu naše hory, lesy a piesky veľmi chýbali. Aj včera behal do kopcov v okolí Cerovej a zrúcaniny hradu Korlátka. Cítil dnes únavu, no pod jeho výsledok sa akiste podpísal najmä dramatický tréningový výpadok. To sa však asi teraz zmení, Morák sa chystá na decembrový beh na tri kilometre v Ho Chi Minh City, kde by chcel útočiť na prvé priečky. Logicky sa trochu obáva jednej veci – úmorného tepla, aké v decembri v juhovýchodnej Ázii panuje. Je to asi fajn, myslieť v súvislosti s decembrom na horúčavy.

Zuzka, Gbely

Pochvala dnes patrí zaslúžene Zuzke Švejdovej, ktorá bežala v hlavnom poli pretekárov jedno juniorské kolo. Udržiavala si svoju tradičnú ľahkosť behu a v závere dobiehala do cieľa s typickým širokým úsmevom. Hnevalo ju, že nedokázala v závere predbehnúť vo finiši jedného chlapca (!!) Dievčatá nespomínala, boli všetky ďaleko za ňou. Zuzka vyhrala s prehľadom juniorskú trať vo skvelom čase 12:18 min. Pred druhou dievčinou v cieli, Terezou Havlíčkovou z Vyškova /víťazka dorasteniek/ mala náskok 50 sekúnd. Dodávame, že Havlíčková je ešte o dva roky mladšia od Zuzky /roč. 2004/ a tak aj toto dievča si zasluhuje veľkú pozornosť.

Zuzka, Bojanovice

Dobrý výkon podal aj Zdeněk Švejda, ktorý hoc starší žiak dnes súťažil proti dorastencom. V cieli bol celkovo piaty. Celkovým víťazom troch kilometrov bol holíčsky junior Ondrej Marenčík, ktorý sa vlastne celé kolo držal na dostrel nášho Jakuba Valachoviča. Za ním dobehli do cieľa prví traja dorastenci, najlepší nám známyJaroslav Půček z AK Kyjov. Zdeněk obsadil štvrté miesto v doraste, na tretieho Ivana Rybárskeho z B. Mikuláša mal stratu desať sekúnd. Každopádne bol v cieli prvý s ročníkom narodenia 1999, dosiahol čas 10:41 min. Ako druhý s týmto dátumom narodenia bol o niečo mladší náš Jakub Kopiar. Tomu sa nebežalo veľmi dobre, dosť sa trápil. Celkovo dobehol siedmy za 11:29 min. Paradoxne, on sa dostal na stupne a Zdeněk nie. Nastúpil totiž za juniorov, kde nebola taká silná konkurencia. Bola to naša tretia účasť na stupňoch. Cez týždeň čaká Kuba okresné kolo v cezpoľnom behu základných škôl.