Jdi na obsah Jdi na menu

Štuková a Beňa - majstri Slovenska

25. 2. 2008

Druhý deň majstrovstiev Slovenska priniesol Malackám dve zlaté medaily. Medzi dospelými vybojovala Sandra Štuková prvé miesto v behu na 400m časom 55,69s. Jano Beňa vyhral beh Na 800m medzi juniormi a medzi mužmi obsadil druhé miesto v čase 1:55,44min. Barbora Šimková dobehla na dvojstovke na treťom mieste v čase 26,03sek. V rozbehu sa dostala pod 25,50sek. ale vo finále jej už chýbali sily. Bronzovú medailu si v behu na 800m junioriek vybojovala Aneta Hollá v čase 2:25,52min.

Prebrané zo SITA

SITA - Víkendový slovenský halový atletický šampionát nepriniesol nič prevratné. K limitárom na halové MS vo Valencii (7. - 9. marca) nepribudol nik, hoci v troch prípadoch bol útok na požadovaný výkon reálny. Do Španielska preto odletí len kvarteto Miriam Bobková (60 m prek.), Jozef Repčík (800 m), Dmitrij Vaľukevič (trojskok), Milan Haborák (guľa).
Výškar Peter Horák, hoci on i jeho tréner Radovan Mišík hovorili na základe tréningových ukazovateľov o výbornej forme, napokon doplatil na takmer poldruhahodinové čakanie na úvodný pokus a možno aj na fakt, že v halovej sezóne absolvoval minimum súťaží - dovedna len štyri.
Danu Velďákovú pribrzdilo v úsilí o lepší výkon drobné zranenie, zo súťaže trojskokaniek odstúpila po troch pokusoch. "Nemrzí ma, že nesplnila limit, ale fakt, že nemohla doskákať do konca. Našťastie sme to zastavili skôr, ako sa stalo niečo vážne," pripomenul tréner Radoslav Dubovský a zároveň zdôraznil, že splnenie limitu na halové MS v žiadnom prípade nebolo hlavným cieľom jeho zverenkyne po návrate zo sústredenia v Juhoafrickej republike: "Už dávno sme deklarovali, že zimnú sezónu vypúšťame. Štart na slovenskom šampionáte mal byť iba akýmsi testom."
Guliar Mikuláš Konopka už pred víkendom avizoval, že ani v prípade splnenia limitu do Valencie nepocestuje. "V príprave som asi mesiac pozadu. V januári som na tréningu vrhol 20,35 m a myslel som si, že keď trochu vyladím, prídu aj výkony. Žiaľ, neprišli, takže mojou prioritou ostáva olympiáda v Pekingu," priznal úradujúci halový majster Európy z Birminghamu 2007, ktorému sa ani na tretích pretekoch nepodarilo prekonať 20-metrovú hranicu.
Najbližšie k limitu, aj keď len k limitu IAAF, bol osemstovkár Jozef Pelikán. Zabehol si osobný rekord 1:48,63 min, avšak chýbalo mu 13 stotín, aby sťažil prácu trénerskej komisie a výkonného výboru SAZ pri schvaľovaní nominácie na MS. Práve v súvislosti s jeho výkonom sa vynára otázka, aký malo zmysel sprísňovať limity IAAF vo všetkých bežeckých disciplínach. Šéftréner zväzu Vladimír Bezdíček argumentoval tým, že v porovnaní s niektorými technickými disciplínami - ako príklad uviedol mužskú výšku (230 cm) - boli limity IAAF až príliš mäkké. Lenže SAZ pri pritvrdzovaní poriadne prestrelil, veď napríklad na 800 m dosiahlo v tomto roku lepší výkon, ako bol superprísny slovenský limit 1:47,20 min, iba 11 bežcov na celom svete. A podobne je to aj pri mužskej štvorstovke (46,54 - dvanásti) či behu na 1500 m (3:39,00 - trinásti).
Víkendový slovenský atletický šampionát obohatil len jeden zápis do listiny seniorských rekordov. V štafete mužov na 4 x 400 m kvarteto Spartaka Dubnica n/V. Hort, Mokráš, Repčík, Žňava zlepšilo časom 3:15,90 min doterajšie maximum až o 5,74 sekundy. Potešil aj juniorský rekord talentovaného Romana Turčániho (Slávia UK Bratislava) na 200 m (21,63). Sedemnásťročný mladík behá s neuveriteľnou ľahkosťou a podľa šéftrénera zväzu Vladimíra Bezdíčka sa v ňom skrývajú obrovské rezervy, lebo zatiaľ ešte neokúsil ozajstnú tréningovú drinu. K pozitívam šampionátu patrilo zlepšenie prekážkarov Novosáda (7,97), Dizdareviča (8,03), Biciana (8,07), 17-ročného Mokráša na 400 m (48,91), diaľkara Dobrovodského (767 cm), mladých šprintérok na 60 m Bršelovej (7,63) a Šibovej (7,69), halový osobný rekord Štukovej na 400 m (55,69) a súťaž žrdkárov, v ktorej až traja mladíci (Krajňák, Čekan, Ondrejko) prekonali 5-metrovú hranicu, čo sa na Slovensku v jednej súťaži ešte nikdy v histórii nestalo. O tom, že širšia slovenská špička si načasovala formu práve na domáci vrchol, svedčí až 14 výkonov roka. Nad všetkými však najviac vyčnievala Miriam Bobková, ktorá prekážkarskú šesťdesiatku vyhrala s obrovským náskokom a v rozbehu aj vo finále dosiahla časy svetovej úrovne 8,09 a 8,08 sekundy. Zverenkyňa trénera Eugena Lacza má naozaj výbornú formu, veď vo všetkých ôsmich tohtosezónnych súťažiach zabehla lepší čas, ako bol jej slovenský rekord 8,28 z roku 2005.
Z porovnania výkonov vlaňajších a tohtoročných majstrov vychádzajú jednoznačne lepšie aktuálni. Z 26 disciplín dosiahli terajší víťazi lepšie výkony až v sedemnástich. U mužov uspeli obhajcovia v siedmich disciplínach (200 m Turčáni, 400 m Repčík, 3000 m Vanko, výška Horák, diaľka Dobrovodský, guľa Haborák, 4 x 400 m Spartak Dubnica n/V.), u žien len v štyroch (400 m Štuková, diaľka J. Velďáková, trojskok D. Velďáková, 4 x 400 m Spartak Dubnica n/V.). Dva individuálne tituly si vybojovali skokan Jaroslav Dobrovodský (Atletika Plus Bratislava) a Csilla Fugliová z AC Nové Zámky, ktorá vyhrala behy na 800 a 1500 m. Postavenie najsilnejšieho slovenského klubu potvrdili atléti Spartaka Dubnica n/V., ktorí získali suverénne najviac medailí (20) aj titulov (celková bilancia 6 zlatých - 8 strieborných - 6 bronzových). Za nimi skončili Akademik TU Košice (4 - 5 - 0), Slávia UK Bratislava (3 - 3 - 2) a VŠC Dukla Banská Bystrica (3 - 3 - 1).