Jdi na obsah Jdi na menu

Prvý deň majstrovstiev Slovenska

24. 2. 2008

Prvý deň majstrovstiev Slovenska priniesol Malackám jednu striebornú medailu. Aneta Hollá si medzi juniorkami vybojovala druhé miesto časom 5:03,51. Brbora Šimková obsadila v kvalitnej 60-ke štvrté miesto časom 7,79s. V trojskoku si Katka Ďuricová doskákala pre štvrté miesto výkonom 11,17m. Naše žiačky prišli zierať skúsenosti a v behu na 60m dosiahli časy:Baňovičová - 8,26s

Harculová   - 8,48s

Eliášová       - 8,62s

Hladíková    - 8,75s

Ostatné správy preberáme  z tlačovej agntúry SITA

SITA - Miriam Bobková (Spartak Dubnica n/V.) potvrdila v úvodný deň halových majstrovstiev Slovenska v atletike v Bratislave skvelú formu a vo finále behu na 60 m prekážok zaostala časom 8,08 sekundy iba o štyri stotinky za vlastným slovenským rekordom spred dvoch týždňov z mítingu v Karlsruhe. "Som veľmi spokojná, lebo som si potvrdila, že slabší výkon z pretekov v Birminghame (8,24 - pozn. SITA) bol len dôsledkom únavy. Teraz som v priebehu jednej hodiny zabehla dvakrát pod 8,10 a to si veľmi cením. Nečakala som, že budem až taká rýchla," tvrdila Bobková, ktorej už v rozbehu namerali výborných 8,09 s. Finále vyhrala s obrovským náskokom, druhá Bytyqiová zaostala o 75 stotín. "V takýchto pretekoch bez súperiek sa sústredím iba na seba a je to asi o niečo jednoduchšie, ako keď bežím v konkurencii špičkových prekážkarok. Vtedy sa snažím udržať sa zarovno s nimi, čo niekedy prináša chyby a môžem veľa stratiť," vysvetľovala zverenkyňa trénera Eugena Lacza, ktorá si vybojovala už ôsmy titul majsterky SR na 60 m prekážok. Na halových MS vo Valencii by sa 28-ročná odchovankyňa spišskonovoveskej atletiky chcela dostať do semifinále medzi 16 najlepších. "Radšej zabehnúť 8,10 a postúpiť, ako prekonať hranicu 8 sekúnd a vypadnúť," poznamenala Bobková a dodala, že by nebola proti, ak by čas pod 8 sekúnd stihla zabehnúť ešte pred generálkou na šampionát na budúcotýždňovom mítingu vo Fínsku.
Trojskokanka Dana Velďáková (Akademik TU Košice) po návrate zo sústredenia v Juhoafrickej republike vyhrala výkonom 13,97 m z prvej série, ale k útoku na limit na halové MS (14,05) a olympijské hry (14,30) sa nedostala. "V treťom pokuse som si pocítila bolesť v päte. Myslela som si, že je narazená, no ukázalo sa, že je to zablokovaný členok. Rýchlostne som sa cítila dobre, ale technicky to bolo o ničom. Raz darmo, po návrate z Afriky sme absolvovali len dva tréningy v hale a bolo to cítiť. Ak by sa mi nič nestalo a skákala by som ďalej, trúfala som si na 14,20. Približne toľko som skočila práve v tom nešťastnom treťom pokuse, ale s drobným prešľapom," vysvetľovala príčinu odstúpenia po polovici súťaže Dana Velďáková, finalistka vlaňajších MS v Osake.
Jej sestra - dvojča Jana, ktorá je špecialistkou na skok do diaľky, testovala svoju rýchlosť na 60 m. Skončila druhá za 7,67 sekundy, 7 stotín za osobným maximom. "Katastrofálny štart, úplne som zaspala. Súperky vybehli a ja nič!" - hnevala sa sama na seba J. Velďáková. Víťazná Erika Bršelová (Inter Bratislava) vyhrala najkratší šprint za 7,63 sekundy a zaradila sa na desiatu priečku slovenských historických tabuliek. V rovnakej disciplíne mužov si štvrtý titul v kariére vybojoval Peter Krčmárek (6,92 - slovenský výkon roka), ktorého trénuje v banskobystrickej Dukle bronzový z MS ´97 v behu na 110 m prekážok Igor Kováč. "Ak by aj vo finále bežal tak ako v semifinále, bol by ešte o desatinku rýchlejší," zdôraznil Kováč.
Toho určite potešilo zlepšenie jeho nástupcov. Senzačný víťaz Adrián Novosád (Slávia UK) už v rozbehu ako siedmy Slovák pokoril na 60 m prekážok 8-sekundovú hranicu (7,97) a vybojoval si premiérový titul. Zlepšili sa aj Slaven Dizdarevič (8,03) a Andrej Bician (8,07). Hlavný favorit Matúš Janeček (Spartak Dubnica n/V.) bol jasne najlepší v rozbehoch, kde dosiahol svoj druhý najlepší výkon v kariére 7,93 sekundy, lenže v kľúčovom behu o medaily ho hneď po štarte pichlo v ľavom lýtku a finále dokončil len so sebazaprením na 4. mieste (8,10).
V žrdi potvrdila dobrú formu Slavomíra Sľúková, ktorá na druhý pokus prekonala 400 cm a získala svoj jubilejný desiaty halový titul. Potom sa pokúšala aj o slovenský rekord 415 cm, ale neuspela. Na slovenské pomery nevídaná situácia bola v mužskej žrdi, keď trojica Tomášov (Krajňák, Čekan, Ondrejko) prekonala 500 cm. Ešte nikdy v histórii sa nestalo, aby v jednej súťaži traja Slováci zdolali 5 metrov. V rozbehoch na 400 m dosiahli najlepšie čas 17-ročné talenty: Juraj Mokráš si zlepšil osobný rekord na 48,91 a Alexandra Štuková vyrovnala vlastný najlepší výkon roka 57,15 sekundy.
V úvodný deň slovenského šampionátu v hale Elán sa zrodilo dovedna sedem nových slovenských výkonov roka. Postarali sa o ne trikrát Erika Bršelová na 60 m (7,76 v rozbehu, 7,74 v semifinále, 7,63 vo finále), Csilla Fugliová na 1500 m (4:43,30), trojskokanka Dana Velďáková (13,97) a dvakrát Peter Krčmárek na 60 m (6,94 v semifinále, 6,92 vo finále).