Plavecký Mikuláš privítal bežcov na svojom Malokarpatskom krose

25. 7. 2021
article preview

Tretie kolo Grand Prix Záhoria sa prenieslo do podhorskej dediny Plavecký Mikuláš. Na Záhorí máme aj Borský Mikuláš, pretože na  tomto území v minulosti žili rôzne slovanské kmene. Medzi inými Buri a Plavci. Takže odtiaľ  názvy niektorých našich obcí.

Nuž a v Plaveckom Mikuláši, v dedine usadenej na úpätí Malých Karpát, sa v sobotu 24.júna konalo tretie kolo GPZ.  Bol to už ôsmy ročník behu s názvom Malokarpatský kros a zdá sa, že tento beh sa v Plaveckom Mikuláši už udomácnil.

V prvej časti sa v detských kategóriách postavilo na štart 145 detí, čo je pomerne slušný počet v čase rozbehnutých prázdnin. A bolo sa na čo pozerať. Deti behali ako o dušu a zaujímavá bola aj trať, ktorá, keďže sme boli v Karpatoch, bola na začiatku do kopca a po otočke sa trielilo dolu z kopca. Nuž a to bol rachot, pretože tí odvážnejší beh z kopca mohli využiť, čo sa neraz aj stalo. K športu patrí aj odvaha a v Plaveckom Mikuláši odvážnym šťastie prialo. Na týchto behoch sme zvyknutí, že väčšinu kategórií vyhrávajú deti z organizácie Záhorácky Fénix.  Na Malokarpatský kros sa však výborne pripravili atléti z Myjavy a podarilo sa im zvíťaziť v šiestich z 13. kategórií. Fénix obsadil päť prvých miest. Zaujímavosťou bolo víťazstvo Alexa Kotvana v kategórii trojročných detí, ktorý behá pod hlavičkou Hasiči Letničie. Nuž a Alex vyhral doterajšie všetky tri behy. Uvidíme, či sa mu v ďalších behoch objaví nejaký zdatný súper.

V spoločnej kategórii  Jundor, ktorá zahrňuje juniorov a dorast, sa na štart behu na 1800m postavilo 22 účastníkov. Zvíťazil Adrián Duchoslav z Holíča, avšak pár sekúnd za ním dobehla dorastenka Miška Salayová, ktorej predstavenie patrilo k najhodnotnejším výkonom tohto podujatia.

mk-1.jpgV hlavnej kategórii sa behalo 7 a 9 km. Trať viedla v kopcovitom teréne a dala pretekárom riadne do tela. Asi opodstatnene padol návrh hlavného rozhodcu a moderátora týchto pretekov Pavla Bílu, ktorý navrhol, aby sa bežalo v budúcnosti  v týchto kopcoch len 7 kilometrov, pretože deviatka môže bežcov v teplom letnom počasí od účasti odradiť.

Na štart sa postavilo na dlhšej trati 64 pretekárov a na  kratšej, ktorú bežali ženy a veteráni,  46 pretekárov, takže spolu bežalo 110 nadšencov behu. Medzi mužmi na 9 km sa očakával súboj  Sourala Lukáša z Brna a Mareka Ondroviča z AC Malacky. Starší 39 ročný pretekár však nedal 20 ročnému mladíkovi šancu a zvíťazil  o vyše pol minúty v čase 33:14,86min.

Medzi ženami na trati 7 km zvíťazila Fauria Andrea z Rače v čase 31:16,33min.

Preteky v Plaveckom Mikuláši sa vydarili, účasť bola veľmi slušná, atmosféra bola atletická, pretekári bojovali statočne, na štarte bolo aj pár slovenských atletických reprezentantov, ktoré tieto behy okorenili, takže celkovo mohla medzi usporiadateľmi panovať spokojnosť. A potešiteľné bolo, že sa na štart postavilo až 29 domácich pretekárov. To teda vôbec nebýva pravidlom a často sa stáva, že preteky domáci odignorujú a súťažia len cezpolní. To však nie je problémom Plaveckého Mikuláša, ktorého obyvatelia ukázali, že im šport nie je cudzí. A to je aj cieľom GPZ. Rozbehať Záhorie a priniesť kus športu do našich pekných záhoráckych dedín.

Ďalšie podujatie, v poradí štvrté, sa uskutoční 14.8. v Radošovciach pod názvom Beh k radošovským vinohradom. Ak si však chcete zabehať aj v rámci Moravsko-slovenského bežeckého pohára, tak sa môžete vybrať na Moravu do Veľkej nad Veličkou, kde sa bude konať v sobotu 31.7 Horňácká pětadvacítka aj s detskými kategóriami.