Návrat k nočnému behu a Burčiakovej šestke

18. 9. 2011

Návrat k nočnému behu a Burčiakovej šestke

Hlavné fakty víkendu: Valachovičovo double (Holíč a Dolné Bojanovice) a vyše 23 pretekárskych km v nohách za víkend, Ožvoldov prepálený štart, Matúšova dvojnásobná anabáza, Moravčíkova rezignácia

msbp-20--20logo.jpgMalacky (18. 9. 2011, 22:50). Naši bežci majú za sebou bohatý víkend. Dve kolá pretekov Moravsko-slovenského pohára (MSBP) a sobotňajší nočný beh Bratislavou (River Park Night Run). Náročnú úlohu mal najmä Jakub Valachovič, ktorý odbehal všetky tri podujatia. Dva behy si za víkend pripísal na konto Ján Matúš. Obzrieme sa za nedeľňajším 23. kolom MSBP v Dolných Bojanoviciach (18. 9.), kde sa konali preteky s lahodným názvom Burčákova šestka.

Ešte predtým sa však vráťme v skratke k sobotňajšiemu podujatiu v Bratislave. River Park Night Run sa koná už niekoľko rokov na nábreží Dunaja priamo v blízkosti rekreačnej a oddychovej zóny River Park. Symbolom tohto miesta sa stala istá nemenovaná stavba, pripomínajúcu loď, ktorá akoby smerovala do vĺn Dunaja. Tu sa stretlo opäť vyše dve a pol tisíca bežcov, aby len za prítomnosti umelého osvetlenia prebehli nočnou Bratislavou. Bežalo sa skrz električkový tunel, zbiehalo na Námestie SNP, pokračovalo k Šafárikovmu námestiu a cez most Apollo prebiehalo na petržalskú stranu. Späť do centra sa bežci dostali Novým mostom a prebehnutím Hlavného námestia sa vydávali k River Parku, kde bol aj cieľ.

Návrat k nočnému behu

003121_v.jpgZ nášho klubu štartovali všetci pretekári v drese webového portálu Beháme.sk. Jano Beňa avizoval svalové problémy v nohách a tak bežal len voľne. Podobne tak Jakub Valachovič, ktorý už doobeda vyhral 22. kolo pretekov MSBP v Holíči. Sobotňajší nočný beh plánoval pomáhať svojmu oddielovému kolegovi Julovi Ožvoldovi, ktorý chcel bežať na čas. Jano Matúš taktiež prekonáva všemožné choroby a zranenia a pred štartom nemal veľké oči. Z AC prišla bežať na dobré pocity i Sandra Štuková. Všetci za Beháme.sk. Ján Matúš si počínal z našich bežcov najlepšie, napriek jóbovským správam o jeho zdravotnom stave dokázal oficiálne 8800 m trať zabehnúť za 31:08 min a bol celkom spokojný. Desiatku by pravdepodobne zbehol pod 35 minút, čo nie je zlé vzhľadom na problémy, ktoré mu bránia viac trénovať. Jano finišoval na deviatom mieste. Julo Ožvold po štarte vybehol ako utrhnutý z reťaze. Jakub Valachovič, ktorý mu mal pomáhať bol šokovaný. „Julo bežal tempom možno tri a nejaké drobné na kilometer. Šialené. Musel som ho veľmi brzdiť a on aj tak nechcel spomaliť vraj sa mu beží dobre. Po šiestich kilometroch chrčal ako kardiak pred kolapsom a sám musel cítiť, že tempo prepálil.“ Julo napokon dobiehal časom 33:21 min na 23. mieste, ale bojoval ako lev. Ak berieme do úvahy, že v závere už nestíhal ani tempo 4 min na kilometer, tridsaťsedem minút na desať kilometrov by Julo zrejme opäť neprelomil, hoci na to bezpochyby má. Len treba rozbiehať rozumnejšie. Valachovič v úlohe ťahača dobehol na 22. mieste o tri sekundy pred Ožvoldom. Jano Beňa si taktiež pohodlne dobehol do cieľa na 21. mieste, časom 33:05 min. Sandra Štuková si podľa vlastných slov preteky taktiež užívala, hoci do cieľa dobiehala s odretými pätami (zrejme nesadli tenisky a to sú vždy nepríjemné veci) na 22. mieste medzi ženami.

Burčákova šestka

No tak sme sa zabavili v Bratislave. Summa sumárum sme si preteky užili (až na Jula Ožvolda a hádam Jána Matúša, ktorí bežali svižne). Jakub Valachovič oprávnene šetril sily, keďže už na druhý deň štartoval na Burčákovej šestke a práve to je nosná téma, ktorej sa chceme venovať. Spolu s ním sa na štart v drese AC Malacky postavil Juraj Moravčík. Náš bežec žije, pracuje a  občas aj trénuje v Anglicku a Burčákovu šestku chcel využiť ako test svojich možností. Ján Matúš pôvodne svoju účasť v Bojanoviciach odopieral, no napokon sa predsa v areáli základnej školy objavil. Tak sme boli traja – poďme na to! Z okruhu favoritov bolo treba vyzdvihnúť Skaličana Ľubomíra Rehuša, ktorý obsadil bronzovú priečku v predchádzajúci deň v Holíči. Okrem neho nastúpil ďalší skalický vytrvalec, ktorý pred pár rokmi ešte kvalitne brúsil atletické dráhy Miroslav Hlúpik. Konkurentom našich chlapcov bezpochyby bol i Rostislav Pukl, zástupca VSK Univerzita Brno a samozrejme Luděk Durďák z Rohatca. Medzi ženami nad 35 rokov sa postavila na štart z AC Gabika Janíková, ktorá mala opäť vo svojej kategórií silné súperky (Doubková, Durnová, Klimešová alebo Stoličná). Kateřina Doubková z AK Perná bola najväčšou favoritkou i v hlavnej ženskej kategórii. Potrápiť ju mala jedine jej konkurentka z veteránskej kategórie Marta Durnová, prípadne mladá Kateřina Hofírková. Hlavným favoritom medzi mužmi nad 40 rokov bol Petr Kadlec alebo Jiří Brožík.

Chudobný JUNDOR

Šestka naozaj veštila, že dnes sa bude behať šesť kilometrov. Tie organizátori rozdelili do dvoch kôl (tie mali čuduj sa svete tri kilometre...) po dedine. Okrem ostrého vetra mali bežcov potrápiť i kopčeky. Počasie však vyšlo, teplé krásne nedeľňajšie popoludnie bežcom svedčalo. Štartový výstrel poslal na trať dovedna 79 pretekárov. S mužmi i ženami bežali jeden okruh i zástupcovia kategórie JUNDOR (juniori a dorast). Tínedžerom sa behať príliš nechce ani jedna dorastenka, jeden junior (Filip Sasínek, čas na 3 km 10:21 min), dve juniorky (víťazka Adriana Slaninová 3 km za 12:54 min) a štyria dorastenci (víťaz David Herka 10:22 min). Spočiatku sa do čela predralo duo Sasínek a Herka, no čoskoro ich najrýchlejší muži pohltili. V čelnej skupinke bežali všetci spomínaní favoriti.

Moravčík vzdal, Matúš sa vytrápil

img_1058.jpgSpočiatku prekypoval entuziazmom Ján Matúš, čo bolo pozitívne po sobotňajšom nočnom behu. V Dolných Bojanoviciach číha na bežcov jeden mimoriadne nepríjemný kopec, ktorý síce nie je dlhý, ale ostrý. Jano Matúš ho vybehol ako prvý, no ako sa ukázalo, bol to posledný zásadnejší moment jeho anabázy. Postupne sa totiž do čela dostala dvojica Valachovič, Pukl. Matúšovi dýchal na chrbát Juraj Moravčík, klubovú príslušnosť potvrdzovali Hlúpik a Rehuš, ktorí bežali spolu. Prvú polovicu trate zbiehal na prvej pozícii Malačan Jakub Valachovič, Rosťa Pukl už mierne zaostával a ako sa ukázalo, rozdiel medzi týmito dvomi bežcami mal už v druhom kole len narastať. Za Puklom bežalo vedno duo Hlúpik a Rehuš. Dvojička Matúš/Moravčík na treťom kilometri prestala existovať, frustrovaný Juraj Moravčík totiž cítil, že tempu nestíha a vzdal. Ani Matúš nebol vo svojej koži a v druhom kole sa cez neho presadil i Luděk Durďák.

Ďalšia výhra a traťový rekord

burcakova-6.jpgValachovič v druhom kole kontroloval vedúcu pozíciu a vravel, že sa mu bežalo mimoriadne dobre. Dokonca omnoho lepšie, ako v Holíči. Podobné pocity priznal Ľubo Rehuš. Možno bežcov dopredu hnala ochutnávka burčiaku, ktorá mala nasledovať po slávnostnom vyhlasovaní. Rosťa Pukl, ktorého Pavel Bíla, riaditeľ MSBP omylom premenoval na Jukla, udržal druhú priečku (19:40 min). Tretí finišoval Rehuš, ktorý sa na túto priečku postavil druhýkrát v priebehu víkendu. Výborný výkon podal päťdesiatnik Pavol Klimeš z WIKY Kyjov, ktorý svoju kategóriu s prehľadom vyhral. Celkovo bol časom 20:57 min siedmy, len 14 sekúnd za naším Jánom Matúšom. Klobúk dole. Porazil i štyridsiatnikov Petra Kadleca, Jana Miškeříka i Jiřího Brožíka, ktorý v tomto poradí obsadili stupne v kategórii nad 40 rokov. Najrýchlejšou ženou i veteránkou sa stala Kateřina Doubková, ktorá šesť kilometrov prebehla v úctyhodnom čase 23:59 min. Z Malačanov pekný výkon podal Milan Haba (časom 26:14 min sa umiestnil na 10. mieste medzi štyridsiatnikmi). Gabika Janíková sa raz priznala, že neznáša štvrté miesta (napokon kto ich má rád???). Tak dnes dobehla štvrtá, aby jej nebolo smutno dosiahla čas 29:33 min.

Keď Pavel Bíla hlásil do mikrofónu, že Jakub Valachovič utvoril nový traťový rekord, obecenstvo uznanlivo zatlieskalo. Potom si však všetci uvedomili, že organizátori pripravili úplne novú trať a tak všetci víťazi svojich disciplín vlastne utvorili traťové rekordy v jednotlivých disciplínach. Preteky sa konali v peknom prostredí základnej školy. Je tu veľká telocvičňa a miestny florbalový tím, ktorý pred pretekmi poctivo trénoval. Školský dvor okrem množstva zelene poskytuje hádzanárske ihrisko s podkladom natretým osviežujúcou belasou farbou (z diaľky pripomína bazén). Je tu aj atletický tartanový ovál (cca 200 m) s dvomi dráhami a na rovinke so štyrmi sto metrovými dráhami. After párty a pitie burčiaku sa konalo v hasičskej zbrojnici za zvuku ľudových hudobníkov. Navštívili sme aj miestnu vináreň, ochutnali moravské jedlá a dali si pivo. Skonštatovali sme, že v Dolných Bojanoviciach sa nám páči a na budúci rok prídeme radi opäť.

TK AC

Výsledky našich. Muži (6 km): 1. Valachovič (AC Malacky) 19:17 min, 6. Matúš (Junior Holíč) 20:43 min, Moravčík (AC Malacky) nedokončil.

Muži nad 40 rokov (6 km): 10. Haba 26:14 min

Ženy nad 35 rokov: 4. Janíková (AC Malacky) 29:33 min.

Predseda AC Vlado Handl tu jediný vyzerá byť ako civilizovaný občan. Vyzerá...

Športový areál. Dráha je trochu mäkká, ale ktoré naše základné školy by nebrali mäkkú atletickú dráhu?

Štart.

Čože sa to blyští Mirkovi Hlúpikovi na nohaviciach? Ak by bol na jeho mieste Václav Klaus, povedali by sme, že to je ukradnuté pero zachytené na rentgene, cez ktorý pán prezident veľmi rád prechádza na oficiálnych návštevách.

O burčiaku pri burčiaku s trénerom Juniora Holíč Rudolfom Roučkom.