Naša mlaď vo Viedni aj na stupňoch víťazov

6. 6. 2022
article preview

g1.jpegV máji sa koná pravideľne vo Viedni, presnejšie na jeho predmestí Schwechate, ktoré je známe hlavne svojim letiskom, mládežnícky atletický míting pod názvom Memoriál Franza Schustera.  Tento rok to bol už 50. ročník a nechýbala na ňom ani slovenská výprava. Autobusom z Bratislavy to je na skok, takže v nedeľu 5.6. 2022 sa sedem Malačanov vybralo na svoj možno prvý ostrý medzinárodný štart, pretože preteky v Česku za až tak medzinárodný štart nepovažujeme. Z Malačanov išli štyria pretekári v rámci reprezentácie a traja ako členovia AC Malacky.  V reprezentačnom autobuse však bolo miesta dosť, takže sme sa všetci pohodlne prepravili na miesto určenia. Vedúci Malačanov bol tréner Handl a vedúci slovenskej výpravy Milan Laurenčík. Malá útulný štadiónik nás privítal pekným počasím a príjemnou rodinnou atletickou atosférou. Tú nám Malačanom trocha prekazila prezentácia, pretože sme za troch pretekárov museli zaplatiť štartovné 180 eur! Nad hlavou nám lietali lietadlá do celého sveta snáď každých 5 minút, pretože miestne letisko patrí medzi jedno z najfrekventovanejších v strednej Európe a tak sme si povedali, že nech by sme odtiaľto odleteli do akéhokoľvek kúta sveta, takéto štartovné by sme asi nikde neplatili. Nuž ale čo, povedali sme si, veď niekto sa im na spolufinancovaní mítingu podieľať musí, tak prečo nie zrovna AC Malacky. Len by nás mohli uviesť do programu ako jedného zo sponzorov mítingu. Možno nabudúce.

Pretekov sa zúčastnili športovci Litvy, Česka, Rakúska a Slovenska. Malačania sa nestratili a niektorí sa prebojovali aj na stupne víťazov. Adam Gašpar zvíťazil v behu na 110m prekážok dorastencov  v čase 15,56s. Na treťom mieste sa umiestnil jeho oddielový kolega Erik Houndjo, ktorý zabehol čas 16,62s. Na 100m prekážok žiakov sme mali tiež chlapcov na "bedni".

houndjo.jpegDruhý skončil Adam Boškovič v čase 15,59s a tretí Volek Teodor za 15,90s. Dobre si viedla aj Karen Grígelová ktorá sa prebojovala do finále behu na 100m v čase 12,81s. A tam ju čakal boj o medailu, pretože až na suverénnu Litovčanku, ktorá zabehla v rozbehu 12,35, mali ďalšie tri v podstate zhodné časy. Karen však finále zvládla a dobehla na druhom mieste. Čas 13,17s ovpyvnil silný protivietor 1,9m/s, ale dôležité bolo, že naša pretekátka zabojovala. Aj keď treba povedať, že daň prvého štartu v zahraničí si hlavne dievčatá odniesli mierou vrchovatou. Hanka Zálesňáková miesto na rozbeh na 100m žiačok prišla až na 100m dorasteniek, ktoré štartovali 15 minút po žiačkach. Takže Hanka si nestačila nastaviť ani bloky, len prišla, zakľakla a vybehla. To isté sa stalo Karen, ktorá len tak tak stihla finále a štartovala bez prípravy. A po stovke mala Karen za 20 minút diaľku, čo samozrejme nestihla a skákala bez vymerania si rozbehu. Aj to tak dopadlo a 483cm síce stačilo na tretie miesto, pretože v tejto disciplíne bola slabšia konkurencia, Karen však mala na skoky cez 5 metrov. A aby toho všetkého nebolo dosť, usporiadatelia dali diaľku do protivetra. Takže dorastenky sa riadne vytrápili. Až po zásahu nášho vedúceho výpravy Milana Laurenčíka diaľku otočili a žiačky skákali po verte. a to už bola iná súťaž. Dievčatá si skákali osobáky ako na bežiacom pásme a výkony na prvých troch miestach 565, 559 a 540cm zaujali všetkých prizerajúcich. Nás potešilo, že tretia skončila Slovenka Zuzana Majtánová a splnila limit na EYOF. A štvrtej Dominike Švaňovej chýbali k limitu len dva cm. Takže diaľka slovenskú výpravu potešila.

s2.jpegNa záver treba povedať, že bodaj by SAZ organizoval takýchto výjazdov čo najviac, pretože pretekať v medzinárodnej konkurencii v cudzej krajine je pre pretekárov tá najlepšia škola. A hlavne postarať sa o seba, zistiť si čas štartu, prísť v predstihu, dobre sa pripraviť, správne odprezentovať, je to, čo dobrý pretekár musí zvládnuť. Pretože treba si zvykať. Na veľkom medzinárodnom podujatí je s pretekárom tréner len na rozcvičovacej ploche. Potom ho odvedú, zaradia do rozbehov, povedia pokyny v cudzej reči, dajú do sektora, na diaľku si môžeš skúsiť len dva rozbehy a všetko tam klape na minútu presne. A neexistuje tam naše typické slovenské -kde si, už ťa volajú, vymeraj si rozbeh, nastav si bloky, si odprezentovaný? Nie? Tak rýchle choď, nech to stihneš.- Jednoducho toto všetko sa treba naučiť a v cudzom prostredí sa to učí najlepšie.