Jdi na obsah Jdi na menu

MSR Dubnica: Rozprávka z dielne dvoch Š

1. 7. 2009

Malackí atléti pokračujú vo výborných výkonoch! Po úspešnom dorasteneckom šampionáte v Nových Zámkoch, kde naša mlaď získala dovedna osem medailí (päť zlatých a tri strieborné), naplno „zaúradovali“ i starší atléti na slovenskom šampionáte mužov a žien v Dubnici nad Váhom. Bilancia je jasná: medailovo obsadilo AC piatu priečku, dvaja pretekári sa kvalifikovali na majstrovstvá Európy a naše pretekárky vytvorili tri slovenské výkony roka.

Dvojnásobnou majsterkou Slovenska sa opätovne stala šprintérka barbora Šimková. V behoch na 100, resp. 200 metrov zopakovala prvenstvá z minuloročných MSR dospelých v Nitre. V sobotu 27. júna hladko postúpila do z rozbehu a semifinále do konečného boja o zlato na stometrovej trati. Jej najväčšia konkurentka E. Bršelová z Interu dosiahla vo finále čas 12, 14 sekundy, naša pretekárka zvíťazila za 11, 87 s. Potvrdilo sa tak, že na šprintoch nemá momentálne na Slovensku B. Šimková riadnu konkurentku. Najhodnotnejším výkonom sa pritom blysla v semifinálovom behu, kde časom 11, 80 sekundy splnila limit Európskej atletickej asociácie (EAA) na Majstrovstvá Európy do 23 rokov v litovskom Kaunase.

Obrazek

B. Šimková (v strede) na dvojstovke (foto - tkac)

B. Šimkovej s darilo i na dvojstovke, kde taktiež bez problémov postúpila do finálového behu. V ňom štartovala po jej boku v šiestej dráhe ďalšia malacká favoritka na medailu – Alexandra Štuková. B. Šimkovej vyšiel skvele štart a už v zákrute sa dostala do pohodlného vedenia. V závere ustrážila víťazstvo, hoci na ňu útočila A. Štuková i Bratislavčanka I. Putalová. Dvojstovka sa napokon stala „malackou disciplínou“, keďže k víťaznej B. Šimkovej pridala striebro i A. Štuková.

Obrazek

A. Štuková prekvapila časom, ktorý sa približuje pod 54 sekundovú hranicu. (foto M. Macejka, malackepohlady.sk)

Tretie zlato pre Malacky získala podľa očakávaní A. Štuková v behu na 400 metrov. Spolu s ňou štartovala i Lucia Klocová, ktorú verejnosť pozná ako osemstovkárku – účastníčku olympiády v Pekingu. L. Klocová sa v Dubnici naplno sústredila na zdolanie „Sandry“, no naša pretekárka zvíťazila prekvapivo hladko v čase 54, 11, L. Klocová zaznamenala podstatne slabší čas – 55, 43 sekundy. A. Štuková sa priblížila k svojmu osobnému maximu spred troch rokov – 54, 09 sekundy.

Na šampionáte štartovali i dorastenci Martin Koch a Alica Mackovichová. M. Koch už pred týždňom splnil limit na majstrovstvá sveta do 17 rokov v behu na 200 metrov. V Dubnici štartovali obaja naši pretekári v trojkombinácii – 100 m, 200 m, 300 m.

Zaujali i výkony pretekárov, ktorí nefigurujú v AC Malacky, ale reprezentujú iné záhorácke oddiely. Priaznivcov atletiky na Záhorí iste poteší bronzová medaila výškara Matúša Bubeníka z klubu AK Junior Holíč, ktorý prekonal latku vo výške 215 cm. Potom atakoval i hranicu 218 cm a hoci neúspešne, pripísal si na svoje konto nový osobný rekord. Ten doterajší mal hodnotu 211 cm. Za Holíč nastúpil i Tomáš Palkovič na bežeckých tratiach – 800 m resp. 1500 m. Najmä v behu na 1500 metrov bojoval o druhú bronzovú medailu pre Holíč, keď mu na tretieho Košičana Igora Vaktora chýbali necelé dve sekundy. Na osemstovke finišoval na šiestom mieste, o sekundu za piatym Malačanom Jánom Beňom v čase 1:58, 18 min. Podľa očakávania získal striebornú medailu pre klub Atletika ŠK Skalica bežec na 3000 metrov cez prekážky Pavol Michalčík, ktorého si priaznivci atletiky skôr pamätajú počas jeho pôsobenia v klube AFK Nové Mesto nad Váhom. Z pohľadu Záhoria to boli veľmi vydarené a medailovo bohaté preteky.