Morák si osladil život ďalším „osobákom“

22. 4. 2012

Malacky (21. 4. 2012). Vrátili sme sa z pretekov 5. kola Moravsko-slovenského bežeckého pohára (MSBP) s názvom Veľká Morava v Mikulčiciach. Na dvojicu mužov našej ekipy Jána Matúša (Junior Holíč) a Juraja Moravčíka (AC Malacky) čakala tradičná desaťkilometrová trať, duo dorastencov Leo Cimerman a Tibor Horváth (obaja AC Malacky) štartovalo na 1350 metroch. Väčšinou sa nám darilo, čo ešte podčiarkli naši veteránski bežci Milan Haba a Gabika Janíková.

Na Morave panovalo citeľne chladnejšie počasie, než aké sme mali pri odchode v Malackách. Pretekári, medzi ktorými nechýbali viaceré známe mená (brnianski bežci Lukáš Olejníček alebo bratia Kučerovci), sa rozcvičovali v džogingu a podaktorí dokonca s čiapkami. Mikulčice raz za rok ožijú veľkou atletickou slávnosťou a námestíčko v tejto malej obci sa stane arénou pre bežcov všetkých vekových kategórií. Nechýbajú popredné známe osobnosti súčasnej českej bežeckej scény, ale aj hviezdy minulosti (Dana Zátopková, tradičná štartérka pretekov alebo Imrich Bugár). Šport mal dnes na Morave zelenú a malacká ekipa sa hodlala do toho všeobecného diania čo najaktívnejšie zapojiť.

Lea a Tibora čaká v najbližších dňoch vskutku nabitý program. Dnes to bola dorastenecká trať v Mikulčiciach, zajtra pobežia beh na dve míle v Bratislave. To všetko možno považovať za tréning pred prvými dráhovými pretekmi v stredu na bratislavskej Mladej Garde. Tam v 1. kole dorasteneckej oblastnej ligy pobežia 800 metrov. Obaja chlapci vyzerali pred pretekmi v optimálnej nálade a pripravení pobiť sa o body do tabuľky kategórie dorastencov v MSBP. Opäť mali na štarte obligátnych súperov – Holíčana Ondreja Marenčíka alebo Hodonínčanov Jindřicha Goiša a Jakuba Žurovca. Trať sa skladala z troch okruhov okolo miestnej základnej školy. Množstvo divákov za ochrannou páskou nonstop hnalo dorastencov a juniorov, ktorí štartovali na spoločnej trati, za dobrými výsledkami.

Najmä Tibor vyzeral po štarte veľmi dobre a aj pri vbiehaní do druhého kola vyzeral suverénne. Leo sa držal pár metrov za ním a vyčkával na svoju príležitosť. V tom čase sa pred oboma chlapcami skompletizovala skupinka zložená najmä z brnianskych a hodonínskych chlapcov (Herka, Goiš, Bílek, Jelínek…). V poslednom okruhu sa žiaľ naši k súperom nepriblížili, ale začali stále viac strácať. Tiborov entuziazmus opadol a šiel pred neho aj Leo. Vpredu zúril pekný súboj, ktorý napokon vyhrali juniori VSK UNI Brno Jelínek a za ním Bílek. Jindra Goiš i Ondrej Marenčík si v pohode ustrážili náskok pred dvojicou malackých chlapcov. Prvý z našich pribehol Leo, v závese s pár sekundovou stratou finišoval Tibor. Bola to jasná porážka, ale ukázalo sa, že len fyzický talent nestačí a ak chce človek vyhrávať, musí aj poctivo trénovať. V tomto smere majú Leo aj Tibor čo robiť. Čo je pozitívne je skutočnosť, že dosiahli celkom pekné časy (hoci – ako sa to vezme). Leo mal v cieli podľa časomiery 4:14 min, Tibor 4:19 min. To sú celkom pozitívne ukazovatele smerom k 1500 metrovej trati, ktorú by už obaja mohli v týchto dňoch prebehnúť niekde okolo 4:40min. Obaja naši dorastenci netajili sklamanie z prehry, ale v skutočnosti to nebolo najhoršie. Otázka je, či sa niečo zmení v ich prístupe k tréningom. Leo napokon v konečnom súčte dorastu obsadil tretiu priečku, Tiborovi zostalo piate miesto.

Naša hlavná pozornosť sa sústredila k behu na 10 kilometrov. Už sme na našom webe písali, že Jano Matúš i Juro Moravčík mali absolvovať prvú desiatku v tomto roku. Očakávali sme, že by obaja mohli vzájomne spolupracovať a potiahnuť sa k času výrazne pod 34 minút. Čo to znamená? Čokoľvek pod 33:30 min. Len takýto výsledok by bol potešiteľný, vzhľadom na prechodovú fázu od objemovej prípravy k úsekom. Gabika Janíková už na štarte kráčala v ústrety svojmu vlastnému traťovému rekordu, keďže tradičných 5 km pre ženy nahradila rovnako dlhá trať, ako pre mužov. Milan Haba sa mal pokúsiť aspoň vyrovnať osobný rekord na 10 km z Malaciek z minulého roka (42:43 min).

Bol to najmä Morák, ktorý sa pred štartom cítil vynikajúco. Bol upozornený na to, aby sa nenechal strhnúť tempom a vyskúšal si najmä, ako mu desiatkaadne. Jano štartoval v Mikulčiciach už niekoľkýkrát a vedel do čoho ide. Trať je relatívne nenáročná, no pravidelne tu fučí. Prvá tretina behu je zaujímavá, beží sa totiž po dedine a za silnej podpory domácich priaznivcov. Potom nastáva otupná fáza po miestnej komunikácii vedúcej k múzeu starých vykopávok z obdobia Veľkej Moravy. Aj preto názov pretekov Veľká Morava.

Po štarte sa vydala masa 222 bežcov v ústrety porcii 10 km. Počasie bolo optimálne, pravda, až na nepríjemný vietor, ktorý číhal na pretekárov v záverečnej pasáži. Jano Matúš sa sprvu predral vpred a vyplnil priestor medzi štvoricou lídrov (Kučerovci, Olejníček a Blaha z Kroměříža) a ostatnými (Robert Míč a Petr Kotyza z UNI Brno a Morák). Zrejme bola chyba, že sa príliš spoľahol na vlastné schopnosti a aktívne ťahal ostatným tempo. Príliš skoro ho totiž entuziazmus prešiel a po vybiehaní späť do priestorov štartu (bežci tu majú za sebou niečo cez dva kilometre) ho predstihli Míč a aj Moravčík (viď. foto). Juraj od týchto chvíľ bežal v tesnom závese za brnianskym bežcom a z jeho prejavu bolo zrejmé, že si preteky užíva. Jano sa chvíľu ešte týchto dvoch držal, no pred otočkou pri múzeu už na oboch mal pomerne značnú stratu. Na to všetko ho predstihol aj Petr Kotyza, ktorého Jano pred dvomi týždňami v Hlbokom celkom hladko porazil.

Morák pokračoval vo výbornom výkone a takticky si strážil pozíciu za Robertom Míčom, ktorý v týchto chvíľach plnil nepopulárnu pozíciu „vodiča“. Morák si bol vedomý, že žiadne obavy z tuhnutia alebo iné katastrofické scenáre sa konať nebudú. Sebadôvera spravila svoje, Juraj predbehol Míča a vydal sa stíhať čo najlepší čas. Vpredu zúril taktický boj – Lukáš Olejníček a Martin Kučera sa vedno ťahali a skutočný záver si nechali až na posledných možno osemdesiat metrov. Tu predviedol Olejníček krásny finiš, na ktorý Kučera vôbec nezareagoval a tešil sa z víťazstva. Morák pribiehal vo veľkej pohode na piatej priečke a s úsmevom na tvári. Čas 33:14 min isto potešil, tobôž keď Juraj tvrdil, že by bol schopný bežať ešte rýchlejšie. Dnes to bol jednoznačne najlepší výkon z našich!

To naopak nemožno povedať o Janovi Matúšovi, ktorý si kalich horkosti vypil do dna, keď v závere ešte prehral súboj s Jakubom Gajdůškom (Frišťák) o dve sekundy a časom 34:30 min skončil až deviaty. Bol to nečakaný krach nášho pretekára, ktorý ešte v utorok vyzeral na tréningu veľmi dobre. Veríme, že Janovi proste nevyšiel deň a na ďalších pretekoch to bude lepšie. Výsledok ale vždy niečo ukáže, a Jano má ešte v tréningoch čo robiť. Dnes išlo o najslabší výkon z našich pretekárov.

A to aj preto, že Milan Haba si dnes zase raz dokázal, že na desiatke dokáže vylepšovať osobné rekordy na počkanie. Zabudnite na zimu, s jarou sa vracia Arnold do super formy. Už počas prebiehania troch kilometrov bežal v pohode a ešte si dovolil zamávať nám. Súperi pri ňom fučali ostošesť a Milan si v pohode držal svoje. Verili sme, že osobný rekord dnes určite padne, niekde k 42 minútam. A ozaj – Arnold sa objavil v záverečnej rovinke s takým predstihom, že dokonca útočil na hranicu 42 minút. Bolo z toho 41:54 min, medzi štyridsiatnikmi obsadil Milan 25. miesto. Milan posúva svoje možnosti statočne vpred a my sa z každého takéhoto úspechu tešíme. Aj Gabika Janíková dnes bežala pekne, hoci sa dá hovoriť o opatrnom výkone. Naša viera, že by hádam mohla prelomiť hranicu 50 min nenadobudla reálne rozmery, ale v závere sa Gabika blysla pekným finišom, ktorý ocenila aj jej súperka Marta Durnová, zatiaľ suverénka jej kategórie Ženy nad 45 rokov. Gabike namerali 50:26 min, obsadila ôsme miesto a vyzerala byť spokojná.

Celkovo podala ekipa malackých bežcov opäť pozitívne výkony, až na Jána Matúša. Škoda dlhodobej absencie Jakuba Valachoviča, ktorý ak by bol zdravý, hádam by atakoval štvrté miesto, alebo by sa bil vedno s kamarátom Jurajom Moravčíkom o konečné umiestnenie. Škoda absencie Kačky Hofírkovej, ktorej sezóna sa zdá byť až do leta v ťahu. Ale – buďme optimisti a verme v svetlejšie zajtrajšky.

Výsledky. Muži (10 km): 1. Olejníček (Mor. Slávia Brno) 31:23 min, 2. M. Kučera (VSK UNI Brno) 31:27 min, 3. L. Kučera (VSK UNI Brno) 32:04 min, 4. Blaha (AK Kroměříž) 32:28 min, 5. MORAVČÍK (AC Malacky) 33:14 min (osobný rekord), 6. Míč (Triexpert Adidas Team) 33:34 min, … 9. MATÚŠ (Junior Holíč) 34:30 min. Muži nad 40 rokov: 1. Kotyza (UNI Brno) 33:53 min, … 25. HABA (AC Malacky) 41:54 min (osobný rekord). Ženy nad 45 rokov: 1. Martincová (Mor. Slávia Brno) 41:13 min, … 8. JANÍKOVÁ (AC Malacky) 50:26 min. Dorastenci (1350 m): 1. Goiš (AK Hodonín) 4:07 min, 2. Marenčík (Junior Holíč) 4:08 min, 3. CIMERMAN (AC Malacky) 4:14 min, 4. Žurovec (AK Hodonín) 4:15 min, 5. HORVÁTH (AC Malacky) 4:19 min.