Morák opäť vyhral v Poole Parku

22. 11. 2011

Morák opäť vyhral v Poole Parku
giorgio-20035.jpgMorák – už im tam asi lezieš poriadne na nervy! Z troch pretekov dva razy víťazom – to je pekná vizitka. Juraj Moravčík zvíťazil v sobotu 19. novembra v Poole na päťkilometrovej trati časom 16:41 min. Hoci na víťazstvo to stačilo, s časom asi Juraj spokojný stopercentne nebude. Pred štartom spomínal, že chce bežať hlboko pod hranicu 16:30 min a my sme tiež verili v podobné odvážne plány. Pravidelne nás informuje líderka klubu Lytchett Manor Striders Heather Brainová. Tá nám napísala:
„Bola to ďalšia pekná akcia v Poole. Giorgio (prezývka Juraja v Anglicku, pozn.) opäť vyhral, hoci teraz sa rozhodovalo v záverečných metroch a nebolo to zďaleka také jednoznačné ako minulý týždeň. Keďže aj ja som bežala (konečne – po zranení ktoré sa vlieklo bolo super vrátiť sa na bežeckú trať...), videla som situáciu na čele len sporadicky. Po prvom kole bolo vidieť, že Giorgio sa snaží striasť svojich prenasledovateľov a medzi ním a zvyškom poľa sa prehlboval rozdiel. Avšak v záverečnej pasáži tempo zvoľnil, keďže skupina za ním ho dobehla. Rozhodovalo sa v posledných metroch, tu však Giorgio preukázal bojovnosť a súperov zdolal finišom.“
My ďakujeme Heather za info. Ona sama zašla ešte ďalej a netají sa tým, že nielen Giorgiovi, ale aj našej skupine v Malackách veľmi fandí. V meste Bournemouth, ktoré je v tesnej blízkosti Poolu, žije a trénuje Steve Way. Ide o bežca, ktorý sa hrdí výborným časom na maratón pod 2:20 hod. (zistíme presný čas). Heather ho zavolala na preteky v sobotu a Steve sa tak stretol i s Morákom. Je treba dodať, že Morák i na svojom profile na našej webovej stránke uvádza, že v živote ho významne ovplyvnil hudobník Steve Vai. Podobnosť mien je čisto náhodná, no bežec Way môže byť pre Moráka iste jedným z motivačných činiteľov. Sám Steve podľa Heather neúspešne atakoval kvalifikačný B limit na londýnske OH v budúcom roku (2:18 hod). No aj tak patrí do širšieho reprezentačného tímu vytrvalcov Veľkej Británie. Ak by Way chcel, možno by sme boli ochotní vziať ho k nám do Malackej bežeckej ekipy, ale museli by sme si to najprv premyslieť. Podmienka je, že bude robiť sparinga Morákovi, čo zase podľa Heather nemusí byť až také nereálne (teda to, že by oni dvaja občas spolu potrénovali samozrejme). Konečné slovo však bude mať Morák. Kým Way má hlavnú náplň dňa vylepšovať svoju kondíciu, Morák musí zabezpečiť chod kaviarne a až potom sa môže oddávať tréningom. Keď už však ide o to – náš bežec Stevea v sobotu na piatich kilometroch porazil. Samozrejme, že to bolo spôsobené tým, že bežec AC Bournemouth poňal sobotňajšiu päťku veľmi voľne, na čo vopred aj Heather upozornil, ale čo tam potom? Víťazstvo sa počíta a basta fidli! Steve dobehol štvrtý časom 17:14 min a zvoľna si zatrénoval.                                                             Prinášame aj sľúbené vyjadrenie Moráka na margo pretekov v Poole v sobotu 19. novembra:
„Opäť sa v sobotu vyjasnilo, počasie bolo krásne. Vonku sa mierne ochladilo, čo však bežcom až tak neprekáža. Na štarte som sa stretol so Steveom Wayom, s ktorým ma zoznámila Heather. Pýtal som sa ho, či to chce rozbiehať v svižnejšom tempe, tak okolo 16:20 min. Vravel však, že je v plnej príprave na maratón (zrejme pôjde o Londýnsky maratón, ktorý sa koná 22. apríla, pozn. redakcie), takže nepobeží rýchlo. Podobne tak ďalší chlapík z Kentu Chris Valdus vravel, že bude bežať voľne. Tak som bol na to zase sám! Rozbehol som to pomalšie, ale nikto sa nechytal. Prvý kilometer bol veľmi pomalý, na stopkách som mal 3:24 min. Musel som zrýchliť. Druhý kilometer som prebiehal v čase 3:09 min. Bežalo sa mi však zle. Prednedávnom som si kúpil tenisky a asi som nemal šťastnú ruku. Prsty mám zodrané do krvi a bolia! Záver pretekov som už nezrýchlil. Bol som sklamaný nechýba mi kondícia, chýba mi bojovnosť sa s tým popasovať viac. V závere som všetko vrhol do finišu, keďže súperi sa blížili. V cieli som bol vytočený, síl som mal ešte dosť a isto som mal aj na lepší čas. Tiež mi nevyhovujú ranné termíny, ale zvyknem si. V piatok 25. novembra je v blízkej štvrti Boscombe naplánovaný päťkilometrový beh. Dúfam, že sa dostavia aj kvalitnejší súperi, s ktorými sa vytiahnem k rýchlejším časom.“
My držíme Morákovi palce a veríme, že aj keď by mal opäť tempo držať sám, tak sa s tým popasuje lepšie. V behoch to tak chodí buď bežíte s niekým alebo sám. Ak však chcete zabehnúť kvalitný čas, musíte to vedieť odtiahnuť aj na „vlastné tričko“. Môže sa stať, že naháňate čas a jediná šanca je zabehnúť ho systémom štart a cieľ. Vyhovárať sa na to, že súperi behali pomaly je krátkozraké a alibistické a radi to robia slovenskí bežci a ich tréneri. Ide predsa o nás, nie o súperov.