Marcel Žilavý na pretekoch vo Vyškove 658cm

10. 5. 2015

Marcel Žilavý tento rok hosťuje v drese Lokomotívy Břeclav.  Pre neznalých pomerov, vysvetlím systém hosťovania. Keďže na Slovensku je atlétov 4 - krát menej ako v Čechách a úrovňou tiež zaostávame, volíme tento spôsob konfrontácie s kvalitnejšími súpermi. Naši hosťujúci pretekári však okrem štyroch kôl ligy pretekajú za náš klub AC Malacky na všetkých majstrovských pretekoch, takže nikto nemusí mať strach, že by sme dali prednosť českým klubom. Dokonca to nie je ani podľa súčasného poriadku možné. Vo futbale môžete prestúpiť do zahraničného klubu, v atletike môžete len hosťovať. Zmena príslušnosti k zahraničnému klubu môže nastať len so zmenou štátneho občianstva.

Marcel sa predstavil na prvom kole žiackej ligy vo Vyškove a počínal si nadmieru úspešne. Najprv vyhral beh na 100m prekážok výkonom 13,79s v protivetre 0,6m a potom sa postavil do diaľkarského sektora. V hale sa diaľke nevenoval, takže to bol po roku jeho prvý štart v tejto disciplíne, ktorá by mala byť jeho nosnou.  Marcel mal osobný rekord z minulého roka 610cm a bola len otázka, o koľko ho prekoná.  Vo Vyškove však ukázal, že nám na Slovensku rastie skokan, akého potrebujeme ako soľ a výkonom 658cm jasne zvíťazil a naznačil, že jeho možnosti v tomto roku sa budú blížiť siedmym metrom.  Sezónu tak začal nad očakávanie a ďalšie preteky ho budú čakať už tento piatok v domácom sektore na majstrovstvách okresu malackých škôl. Ak si niekto myslí, že to bude mať jednoduché, tak treba pripomenúť, že ďalší žiak AC Malacky, Richard Šelc, skočil na tréningu 590cm a určite bude chcieť Marcela riadne popreháňať. Bude to zaujímavý súboj. Vyhrať majstrovstvá okresu Malacky je niekedy ťažšie, ako zvíťaziť na majstrovstvách Slovenska.  Tento rok sa však javí skok do diaľky žiakov na Slovensku ako parádna disciplína. Benda, Megela, Žilavý a možno aj Šelc budú atakovať hranicu 650cm a to tu už dlho nebolo. Držme palce.