Malacká desiatka v zámockom parku

9. 11. 2014

Máme za sebou 31. ročník Malackej desiatky. Prvýkrát sa toto podujatie uskutočnilo v zámockom parku a tento krok usporiadateľov mal veľa zástancov, ale aj odporcov.  Desiatka sa dlhé roky konala v priestoroch ZŠ Záhorácka a trať viedla smerom na Vinohrádek. Po piatich kilometroch bola otočka a bežalo sa späť na atletickú dráhu ZŠ. V zámockom parku sa začala nová história týchto pretekov s obmeneným organizačným štábom, novou trasou a v nových priestoroch.  Veľa ľudí bolo zvedavých, ako sa organizátori, na čele s Pavlom Tedlom, popasujú s touto výzvou. Hlavným zámerom organizačného štábu bolo preniesť tieto preteky do miesta, ktoré je pýchou Malaciek a ktoré doslova dýcha históriou.  A dá sa povedať, že sa organizátorom tento plán vydaril. 5 dvojkilometrových okruhov viedlo krásnym prostredím parku, bežci bežali pri kaštieli, míňali fontánu, vbehli do lesa, aby sa vynorili pri Čiernej bráne, odkiaľ vbiehali na štadión. 5 kôl spôsobilo, že diváci mali po každých dvoch kilometroch sledovať priebeh pretekov, ktorý im odborným komentárom priblížil moderátor Pavel Bíla. Ten je dušou Moravsko - slovenského pohára, do ktorého Malacká desiatka patrí a väčšinu bežcov pozná, takže prítomní diváci mali prehľad o dianí na trati. Vďakou organizátorov za ich snahu bol rekordný počet bežcov, keď v 25-tich kategóriach sa odprezentovalo 389 účastníkov. Súčasťou Malackej desiatky je aj Malacký kilometer, ktorý zahŕňa všetky detské vekové kategórie a kde sa napriek nie najlepšiemu počasiu zišlo 191 detí. V malackej súťaži o najaktívnejšiu školu zvíťazila ZŠ Dérera, ktorej sa podarilo na štart pritiahnuť najväčší počet detí, ba dokonca sa niektorí v pomerne silnej konkurencii umiestňovali aj na stupňoch víťazov.  V hlavnej kategórii sa postavilo na štart 182 účastníkov a v juniorských kategóriách 16 štartujúcich. Malackých atlétov zase potešilo, že sa po dlhých rokoch objavila na štadióne atletická dráha, ktorá, ako sa už zdalo, bola minulosťou. Mestu sa podarilo zrenovovať pozostatky dráhy a dať ju do takého stavu, že sa po nej dá behať. Možno tieto preteky prispejú k tomu, že v tomto krásnom prostredí časom vyrastie futbalovo-atletický stánok, ktorý bol v minulosti neoddeliteľnou súčasťou nášho mesta. Prvé atletické preteky sa v Malackách konali pred 99. rokmi a v nasledujúcom roku môže byť Malacká desiatka spolu s Malackým kilometrom spojená s oslavou 100. výročia prvých atletických pretekov v našom meste. Na tomto štadióne sa aj v 50. rokoch minulého storočia konali atletické preteky, na ktorých sa zúčastňovala slovenská špička. Mali názov Štít mesta Malacky a možno sa stane časom zázrak a do tohto prostredia sa tieto preteky vrátia. Nás ale zatiaľ teší, že Malacká desiatka sa odela do nových šiat,  nabrala druhý dych a vrátila tomuto areálu atletický šmrnc, ktorý už pomaly zapadal prachom. Pred usporiadateľmi stoja nové výzvy, ktoré ak sa im ich podarí zrealizovať, prinesú tomuto prostrediu príchuť nielen prvomájových osláv, ale aj nádych bežeckého podujatia, ktoré bude pre stovky bežcov spojené s neopakovateľnou atmosférou zámockého parku. Je potešiteľné, že v hlavnej kategórii štartovalo 22 Malačanov, čo nebývalo v minulosti pravidlom. Možno aj vďaka tomuto podujatiu si nájdu Malačania cestu do parku v bežeckom oblečení a v budúcom ročníku sa ich počet rapídne zvýši.  Hlavnú kategóriu vyhral Gabriel Švajda z BMSC Bratislava v čase 35,21minút. Treba poznamenať, že táto trať je náročnejšia ako bývalá trať Malackej desiatky, takže časy sú o poznanie pomalšie, pretože je to skôr krosový terén. Tu si asi bežci nebudú chodiť robiť osobné rekordy, ale atletika nemusí byť vždy len o rekordoch. Najlepší Malačan bol Vaňo Roman, ktorý dosiahol čas 40,30minút. Najrýchlejšia Malačianka bola Hudová Zuzana v čase 47,57min. V kategórii žien nad 45 rokov sa umiestnila na treťom mieste najznámejšia malacká propagátorka behov Gabika Janíková, ktorá dokazuje, že behať na veľmi dobrej úrovni sa dá v každom veku.

Už teraz vás pozývame na 32. ročník Malackej desiatky, ktorá sa uskutoční v novom termíne a to 26. septembra 2015. Máte na to rok, aby ste si kúpili bežeckú obuv, vybehli každý týždeň minimálne raz do zámockého areálu a pripravili sa na svoj prvý štart v živote. Ak sa pripravíte tak, že desiatku zvládnete pod hodinu, tak nahneváte svojho lekára, ktorý príde o ďalšieho potencionálneho pacienta.

A tu sú celkové výsledky:31-MSBP 2014-MALACKÁ X - výsledky.xlsx