Malačanky cez víkend hosťovali, Hruščová vylepšila o meter svoje maximum

22. 8. 2010

Malačanky cez víkend hosťovali, Hruščová vylepšila o meter svoje maximum
Malacky. Dorastenky AC Malacky Veronika Hruščová a Eliška Chvílová súťažili v sobotu 21. augusta v drese českej Lokomotívy Břeclav v  4. kole prvej českej ligy mužov a žien, ktoré sa konali práve v Břeclavi. Břeclav mala ambíciu postúpiť aj s našimi atlétkami do extraligy.
hruscova---upr.-2.jpgPosledné kolo 1.ligy skupiny C, kde okrem Břeclavi účinkujú aj ženské družstvá Olomouca, Zlína, Třinca, Hodonína, Opavy, Kroměříža a Přerova, sa konalo za ideálneho počasia. Na pretekoch chýbala žiacka šprintérka AC Monika Baňovičová, ktorá ochorela a Claudia Hladíková, toho času na olympiáde mládeže v Singapure. Oštepárka Veronika Hruščová (na fotografii) avizovala pred súťažou útok na osobný rekord: „Môj cieľ je konečne pokoriť 40 metrov. To sa mi už podarilo párkrát na tréningoch, ale nikdy nie na pretekoch.“ Séria našej pretekárky bola obdivuhodná, keď sa zlepšovala každým pokusom a napokon vyhrala celú súťaž v novom osobnom rekorde 39, 10 m. „Už prvý pokus letel ďaleko za 38 metrov. Keďže sa nemeralo hneď, mohol som len tipovať, koľko to bolo, ale podľa mňa už vtedy nové osobné maximum. Hruška však hodila každým pokusom ďalej a keby sa nehádzalo len 6 pokusov, možno by jej séria pokračovala,“ komentoval výkon našej oštepárky Jakub Valachovič, ktorý zastupuje Vladimíra Handla, odcestovaného v Singapure. „Forma ma teší, ale ja som dnes mierne sklamaná, lebo tá štyridsiatka opäť odolala,“ vravela na margo výkonu Hruščová. Podľa Valachoviča je však podstatné, že posunula osobný rekord takmer o meter (hodnota starého maxima bola 38, 18 m). Naša oštepárka zdolala aj súperky zvučných mien na Slovensku a v Česku – napríklad líderku slovenských ženských tabuliek Veroniku Ľašovú (osobný rekord 44, 40 m, v sobotu 38, 00 m) alebo niekdajšiu kvalitnú oštepárku Evu Doležalovú z Břeclavi. Eliška Chvílová nastúpila v behu na 400 metrov, v ktorom obsadila časom 1:02, 50 min deviatu priečku. „Ten čas neodráža možnosti tejto pretekárky. Eliška má za sebou ťažký týždeň objemovej prípravy. Ešte neladíme a na preteky sme prišli z plného tréningu. To podstatné ju čaká v septembri a po celoročných zdravotných problémoch, ktoré mala, je podstatné, aby bola v septembri zdravá a pripravená podať dobré výkony,“ povedal Valachovič. Samotná pretekárka povedala, že sa cíti byť unavená a bolo to na jej výkone poznať. Ženy Lokomotívy Břeclav v sobotu po sčítaní bodov zvíťazili a majú istotu baráže o extraligu, ktorá sa koná o dva týždne. Podľa predsedu Lokomotívy Zbyňka Chlumeckého je jednoznačný cieľ postúpiť, miesto konania baráže nebolo do uzávierky známe. V baráži by mali Břeclavi pomôcť už aj uzdravená Baňovičová a zo Singapuru navrátivšia Hladíková. Mimo súťaž štartoval v Břeclave aj Jakub Valachovič v behu na 3000 metrov cez prekážky, ktorý výkonom 9:40, 17, znamenajúcim osobný rekord, skončil celkovo piaty: „Bola to pekná súťaž, na štarte bolo dovedna 18 pretekárov, pričom v Nových Zámkoch pred týždňom sme boli len traja. V takomto bohato obsadenom behu sa lepšie behá. Teší ma zlepšenie, cítim, že môžem v budúcnosti zabehnúť aj lepší čas,“ komentoval Valachovič svoj výkon.
-TK AC-
Výsledky: Muži – 3000 m prek: 1. P. Kaminski (Havířov), ... 5. J. Valachovič – mimo súťaž (AC Malacky) 9:40, 17 min – OR. Ženy – 400 m: 1. S. Škabrahová (Hodonín) 56, 84 s, ... 9. E. Chvílová (Břeclav) 1:02, 50 min. Oštep: 1. V. Hruščová (Břeclav) 39, 10 m – OR. Guľa (4 kg): 1. P. Klementová (Třinec) 13, 01 m, ... 17. V. Hruščová (Břeclav) 8, 37 m. Disk: 1. A. Pejšková (Hodonín) 41, 21 m, ... 19. V. Hruščová 23, 66 m.