M.Baňovičová na majstrovstvách Budapešti

16. 6. 2013

V sobotu čakal Moniku Baňovičovú trojskok na otvorených majstrovstvách Budapešti. Bol som zvedavý na Monikin prvý zahraničný tohtoročný štart, ak nepočítame Česko, kde sa cítime ako doma. V Dubnici sa cez víkend konajú majstrovstvá Slovenska dorastu, takže to mladé sa vybralo do Dubnice a to staršie do Budapešti. Bol som rád, že Monika si konečne zaskáče so súperkami, ktoré nepozná, pretože doma a v Čechách je to už pomerne monotónne a chcelo  to nejakú zmenu. A dobre sme spravili. Boli to preteky pre tento sled pretekárov ako stvorené.
Trojskok si mohla Monika  a aj ja vychutnať. Deväť pretekárok všetko na úrovni 12 m a vyššie, predstavenie jednotlivých skokaniek pred súťažou, perfektní rozhodcovia, ktorí pomáhali pretekárkam tým, že držali zástavku do poslednej chvíle, aby sa dievčatá a tréneri mohli v pravú chvíľu rozhodnúť pre pokus, vrchník nezavadzal divákom, pretekárky si mohli ísť k tribúne po trénerskú radu a perfektne upravené doskočisko po každom skoku, to všetko vytvorilo výborné podmienky pre kvalitnú súťaž. Dokonca keď sa vietor 10 minút pred súťažou otočil, usporiadatelia bez problémov otočili doskočisko. Škoda len, že vietor sa na začiatok súťaže zase vrátil do pôvodného smeru, za čo usporiadatelia samozrejme nemohli a skákalo sa väčšinou v protivetre. Monika skákala zo slabšej nohy a výkonom 12, 25m obsadila piate miesto. Potešila ma aj jej séria, kde okrem prvého zaisťovacieho pokusu 11,98m boli ostatné pokusy za 12m. Séria 12,20m, 12,25m a 12,25m a dva prešľapy na úrovni 12,40m . Ani narazená päta už tak veľmi nebolela a pomaly sa môžeme preorientovať na silnejšiu nohu.
Aj ostatní členovia slovenskej výpravy podali dobré výkony a Turčaniho 21,25s na dvojstovke, Timoranského a Lendvorského 800-ka pod 1:51min, Zmorayova žrďka 510cm , to sú výkony, ktoré musia fanúšikov slovenskej atletiky potešiť. Tento druhý sled slovenskej atletiky si zaslúži čo najviac takýchto pretekov, pretože česká liga a slovenská GPS ani zďaleka nevytvorí pretekárom takú atmosféru, akej sme boli svedkami na týchto pretekoch. A ak nebudeme mať silný druhý sled, robiť atletiku len pre 15-ročné deti a pár jedincov pripravujúcich sa na olympiádu, to asi nebude správne riešenie. Prvou lastovičkou by mohol byť európsky pohár družstiev v B.Bystrici, kde sa ukáže, ako je to s tým našim druhým sledom.