Koch si v Bystrici splnil sen

20. 6. 2012

Malacky (20. 6. 2012). Optimálne počasie, skvelý sektor, veľká chuť súťažiť a ohromná vôľa uspieť. Základné atribúty výkonu malackého juniorského trojskokana Martina Kocha, ktorý súťaží za Sláviu UK Bratislava. Na víkendových majstrovstvách Slovenska v atletike mužov a žien (16. a 17. jún) nielen vyhral, ale prekonal aj ostrý limit na majstrovstvá sveta juniorov do Barcelony. Aktuálne je deviaty najlepší junior na svete. koch-2.jpg

„Všetko mi v ten deň hralo do karát. Bol to neuveriteľný deň, večer som zaspával s blaženým pocitom,“ vyznal sa s odstupom času M. Koch. To, že bude bojovať o majstrovstvá sveta sa vedelo už dávnejšie, veď na halovom šampionáte v Bratislave skočil vo februári 15,59 m, čo bolo len centimeter za vstupným limitom na MS. Neuveriteľná smola Martina nezabrzdila, ale naopak ho nakopla za útokom na vyššie méty. Pred pretekmi v B. Bystrici už Malačan nosil v hlave cieľ, ktorý sa dovtedy obával vysloviť splniť ostrý limit Slovenského atletického zväzu 15,80 m, aby mohol do Katalánska cestovať bez starostí o zabezpečenie, keďže zväz v takomto prípade všetky náklady berie na seba. Už v rozcvičke bolo evidentné, že Martin má formu ako bič. Prvý pokus tomu aj nasvedčoval, meral 15,58 m. Po druhej sérii mohla Malačanova radosť vygradovať, na tabuli sa objavila cifra 15,87 m a A limit bol na svete. Tretí pokus bol zo všetkých najdlhší a meral 15,90 m, aby sa aj divákom lepšie pamätal.

Ťažko si predstaviť, čo by Martin predvádzal v ostatných troch pokusoch, no môžeme sa len domnievať. Po úspešnom zavŕšení cieľa sa Koch vyzul a v súťaži nepokračoval. Od toho dňa začala príprava na majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia 10. 15. júla. Vo svetových tabuľkách juniorov patrí Kochovi priebežná deviata priečka, v Európe je jeho výkon zatiaľ piaty najdlhší. Opäť sa ukázalo, že malacká atletika produkuje výnimočné talenty, hoci mnohí už behávajú za iné oddiely. „Mal som jednu špeciálnu motiváciu. Chcel som dokázať neprajníkom, že mám na to, aby som skákal ďaleko. Ťažko povedať, či bol tento moment mojim doterajším vrcholom. Ako žiak som zabehol slovenský rekord v behu na 300 metrov, v dorasteneckej kategórii som sa dostal na majstrovstvá sveta do Talianska. V Barcelone budem teraz bojovať o každý centimeter navyše, ale netrúfam si tvrdiť, koľko skutočne skočím. Nechajte sa prekvapiť.“