Hladíková zavŕšila úspešný rok, stala sa Atlétkou roka AC Malacky

12. 12. 2010

dscf4934-1-.jpgMalacky (11. decembra). V predmikulášsky večer, 5. decembra, sa v malackom kine (Kultúrním domečku) udeľovali ocenenia v ankete Atlét roka AC Malacky 2010. Išlo už o siedmy ročník vyhlasovania najlepších atlétov AC Malacky. Posledných päť rokov si ocenenie odnášala vždy Alexandra Štuková.
Malacky tento rok spoznali novú atletickú kráľovnú. Hegemónia doterajšej najúspešnejšej atlétky Malaciek Alexandry Štukovej trvala päť rokov. V nedeľu večer však na pódium vystúpila nová atlétka roka, šestnásťročná dorastenka Claudia Hladíková.
Zmena kráľovnej
Rozhodla najmä úspešná sezóna v skoku do diaľky, keď Hladíková postúpila na európsku kvalifikáciu do Moskvy, kde mala zabojovať o olympijské hry mládeže v Singapure. Tento cieľ sa jej vydaril, v konkurencii najlepších európskych skokaniek-dorasteniek obsadila postupovú ôsmu priečku a zaistila si účasť na olympijských hrách. V Singapure sa síce jej plány na dobrý výsledok rozplynuli, keď skončila len na 14. mieste, ale tréner Vladimír Handl sa vyjadril, že Hladíkovej chvíľa príde o rok na svetovom šampionáte atlétov do sedemnásť rokov vo francúzskom Lille. Claudia okrem skokanských úspechov zaznamenala úspešnú sezónu aj na prekážkových behoch, v ktorých vybojovala tri zlaté a dve strieborné medaily v kategóriách dorastu, juniorov aj dospelých. Mierne prekvapenie sa zračilo v tvári druhej ocenenej v poradí, žiačky Moniky Baňovičovej. V jej prípade rozhodli najmä aktuálne tri slovenské halové rekordy, ktoré drží práve táto pretekárka – 60 m prekážok žiačok aj dorasteniek a 150 m žiačok. Okrem toho získala na všetkých slovenských šampionátoch za rok dovedna 12 zlatých medailí a reprezentovala krajinu na medzištátnych stretnutiach žiakov aj dorastencov. Alexandre Štukovej, poslednej kráľovnej atletiky v Malackách, sa ušla tretia priečka. V priebehu sezóny potvrdila svoju suverenitu na 400 metrovej trati, kde získala zlato na majstrovstvách Slovenska v hale aj vonku. Okrem toho reprezentovala Slovensko na majstrovstvách Európy družstiev 2. európskej ligy, kde v rovnakej disciplíne obsadila druhú priečku.
Traja už preč...
Zaujímavosťou vyhlasovania bolo, že traja ocenení pretekári, ktorí dosiahli úspešné výsledky v roku 2010 ešte vo farbách AC Malacky, už v tejto dobe pôsobia v iných kluboch. Je to najmä štvrtá v poradí, najrýchlejšia šprintérka medzi ženami Barbora Šimková, ktorá bude v nasledujúcej sezóne pretekať za najúspešnejší slovenský klub posledných rokov, Spartak Dubnica nad Váhom. Dvojica juniorských trojskokanov – Martin Koch (v ankete 5. miesto) a Veronika Harculová (v ankete 9. miesto), pre zmenu oblečú dresy Slávie UK Bratislava. Okrem TOP 10 pretekárov, kde sa umiestnili tí najúspešnejší za uplynulú sezónu, vyhlásili moderátori večera aj šesť pretekárov, ktorí vybojovali na majstrovstvách Slovenska cenné kovy, či už v individuálnej disciplíne alebo ako súčasť štafetových behov. Spomínanými moderátormi večera bol herec ochotníckeho Divadla na hambálku Michal Šefčík a predseda AC Malacky Vladimír Handl. Ocenenie sa ešte udeľovalo v ankete Atlét športových tried ZŠ Záhorácka, kde aj sídli AC Malacky. Tu sa najúspešnejšou športovkyňou stala podľa očakávania Monika Baňovičová. V ankete Atlét sympatia 2010 zvíťazila podľa internetového hlasovania Petra Ziková, ktorá bola ocenená aj ako jedna z medailistiek majstrovstiev Slovenska, žiackym štafetám dopomohla k zisku dvoch zlatých medailí na majstrovstvách SR.
Profily ocenených:
-          1. miesto: CLAUDIA HLADÍKOVÁ – 8. miesto na EYOT (Európsky mládežnícky olympijský výber) v skoku do diaľky, 14. miesto na olympijských hrách mládeže v Singapure v skoku do diaľky, 6-násobná majsterka SR, slovenská reprezentantka medzi dorastenkami a ženami.
-          2. miesto: MONIKA BAŇOVIČOVÁ – držiteľka troch slovenských halových rekordov (60 m prekážok žiačok a dorasteniek, 150 m žiačok), 12-násobná majsterka SR, slovenská reprezentantka medzi žiačkami a dorastenkami.
-          3. miesto: ALEXANDRA ŠTUKOVÁ – 2. miesto na majstrovstvách Európy družstiev 2. európskej ligy v behu na 400 m, 3-násobná majsterka SR, slovenská reprezentantka medzi ženami.
-          4. miesto: BARBORA ŠIMKOVÁ – 4-násobná majsterka SR, slovenská reprezentantka medzi ženami.
-          5. miesto: MARTIN KOCH – 5-násobný majster SR, slovenský reprezentant medzi dorastencami.
-          6. miesto: MARCO ADRIEN DROZDA – majster SR v osemboji, striebro a bronz z majstrovstiev SR dorastu.
-          7. miesto: VERONIKA HRUŠČOVÁ – strieborná medailistka z majstrovstiev SR dorastu v hode oštepom, slovenská reprezentantka medzi dorastenkami.
-          8. miesto: JÁN BEŇA – strieborná medaila v behu na 800 m z majstrovstiev SR mužov, dvojnásobný bronzový halový medailista, akademický majster SR.
-          9. miesto: VERONIKA HARCULOVÁ - strieborná medailistka v trojskoku z halových majstrovstiev SR dorastu.
-          10. miesto: ELIŠKA CHVÍLOVÁ – bronzová v behu na 300 metrov na majstrovstvách SR základných škôl.