Druhý deň majstrovstiev Slovenska juniorov a dospelých

23. 2. 2009

Druhý deň majstrovstiev Slovenska sa nezapíše do kroniky AC zrovna zlatými písmenami. I keď každý bojoval z plných síl, občas zasiahla i vyššia moc.Sandra Štuková nesklamala a v behu na 400m si jasne dobehla pre zlatú medailu v halovom osobnom rekorde 55,63s. Podala naozaj super výkon a zdá sa, že po zdravotných problémoch je opäť vo svojej koži. Naše ďalšie želiezko v ohni, Barbora Šimková v behu na 200m chcela svoju formu pretaviť v zisk zlatej medaily. Proti tomu sa však vehementne postavili rozhodcovia a už v rozbehu, kde dosiahla suverejne najrýchlejší čas celých majstrovstiev, ju diskvlifikovali pre údajné vbehnutie do vedľajšej vnútornej dráhy v prvej zákrute. Nechceme spochybňovať výroky rozhodcov. Ak to videli, nik im to neberie. Dopustili sa však jednej zásadnej chyby. Podľa pravidiel, ak sa Barbora priestupku dopustila, sú povinní to miesto označiť hneď po dobehu. Oni to však nespravili a pokúsili sa o to až po skončení rozbehov. A to je veľká chyba,  páni rozhodcovia! Diskvalifikácia tým pádom nemala platiť! Dokonca, ak sme ich upozorňovali, že finále nie je v poriadku, štartér nás hrubým spôsobom urážal. Tento incident mal vplyv i na ostatné výkony našich pretekárov. Claudia Hladíková, ktorá patrila k favoritkám junioriek v skoku do diaľky, trikrát prešlapla a bola z ďalšej súťaže vyradená. Jano Beňa vo vystresovanej situácii nezvládol takticky beh na 800m a aj keď dobehol na celkovom druhom mieste, s časom 1:59,30 nemohol byť spokojný ani on, ani jeho tréner Petr Filip. V B finále v behu na 200m sme však mali dvojité zastúpenie. Monika Baňovičová obsadila celkové štvrté miesto medzi juniorkami v čase26,23s a Eliška Chvílová , ktorá sa do B finále dostala "vďaka" Barborinej diskvalifikácii, dobehla v slabšom čase 27,15 na piatom mieste medzi juniorkami.

Často počuť, že atletika je spravodlivý šport, v ktorom rozhodcovia majú malú šancu ovplyvniť dej. My sme sa však presvedčili, že to nie je až taká pravda. Dobrá skúsenosť do budúcnosti. Z tohto pohľadu vám, páni rozhodcovia ,ďakujeme, že zocelujete naše charaktery.