Dobrodružstvo na ostrovoch

21. 2. 2009

ObrazekDOBRODRUŽSTVO „NA OSTROVOCH“

Pretekár Atletického klubu AC Malacky, Ján Beňa, bol členom 6-člennej výpravy mladých slovenských atlétov, pozvanej na Otvorené halové Majstrovstvá Severného Írska v atletike, ktoré sa uskutočnili 7. – 8. februára v „Odyessy“ aréne v Belfaste.

Slovenské atletické nádeje cestovali na „ostrovy“ bez trénerov a funkcionárov. Výpravu viedol skúsený skokan Jaroslav Dobrovodský, ktorý sa na severoírskom halovom šampionáte objavil už po tretí raz.

Na pocity a dojmy z premiérového zahraničného halového štartu na britských ostrovoch sme sa opýtali juniorského reprezentanta Slovenska v behu na 800 m, Jána Beňu:

„Môj štart v Belfaste od začiatku sprevádzali problémy. Najskôr sme 3,5 hodiny čakali na lietadlo vo Schwechate, ktoré meškalo kvôli nepriaznivému počasiu. V Dubline sme nevedeli nájsť mikrobus, ktorý nás mal prepraviť do Belfastu, dejiska írskeho šampionátu a na hotel sme sa dostali až o pol piatej ráno. Rozčarovanie pokračovalo ďalej, keď sme ďalšiu polhodinu strávili pred hotelom, do ktorého sme sa nemohli dostať, márne sa dobývajúc do hotelových izieb. Celý nasledujúci deň sme spoločne s ostatnými dospávali strastiplnú cestu. Niekoľko hodín pred štartom sme sa chceli ísť rozcvičiť, ale organizátori nás z bezpečnostných dôvodov do haly nevpustili a tak sme sa uzimení len ľahko rozhýbali v neďalekom parku. Večer pred súťažou chýbali na štartových listinách pri menách pretekárov ich aktuálne osobné výkony a napriek mojim, myslím, že dostatočným, znalostiam z anglického jazyka som sa nevedel dopátrať k postupovému kľúču, na základe ktorého sa pretekári mali nominovať do nedeľňajšieho finále. Aj preto bola pre mňa najväčšou neznámou taktika. Od prvého kola som sa zaradil na vedúcu pozíciu, nakoľko medzičasy na úvodných metroch dávali tušiť pomalé tempo. V závere mi došli sily, nezachytil som finiš ostatných pretekárov a vedúcu priečku som už neudržal. Do finále postupoval len víťaz z každého rozbehu a trojica s najlepšími časmi. So svojim výkonom spokojný nie som, ale celé to beriem ako cennú skúsenosť. Napriek viacerým komplikáciám sprevádzajúcim môj severoírsky štart sa chcem poďakovať všetkým, ktorí mi ho umožnili a zabezpečili.“

Vo svojom dobrodružnom štarte „na ostrovoch“ obsadil Ján Beňa tretiu priečku v druhom z piatich rozbehov a v celkovom hodnotení ho klasifikovali s výkonom 1:59,19 na 11. mieste z pomedzi 34 štartujúcich.

Z šestice talentovaných pretekárov z pod Tatier sa najviac darilo Jaroslavovi Dobrovodskému, ktorý zvíťazil v skoku do diaľky (759 cm) i v trojskoku (15,87 cm). V skoku do výšky vybojoval druhé miesto Michal Ďurkáč za výkon 210 cm. Piate miesto obsadila Paula Habovštiaková v behu na 800 m, časom 2:13,92 sek. Siedma v behu na 1 500 m v čase 4:43,34 sek. dobehla Pavla Solivarská. Dve ôsme priečky patrili Erike Bršelovej v behu na 60 a 200 m za výkony (7,92 sek. a 26,19 sek.)

Severoírskeho halového šampionátu sa mimo iných známych osobností atletickej súčasnosti zúčastnila aj reprezentantka Veľkej Británie Cristine Ohoruogu, olympijská víťazka v behu na 400  m z Pekingu, ktorá si testovala svoju formu na 60 a 200-metrovej trati.