Jdi na obsah Jdi na menu

Devínska kobyla našich očarila

24. 10. 2011

Tak som sa vrátil z Moravy a sadol za počítač. Zlín, mesto Tomáša Baťu, ktoré komunisti potupili pomenovaním po jednom z najväčších zločincov Československa, hostilo 64. ročník Behu cez Valašské kotáre. O tomto behu ako aj o tom, čo to vlastne tie kotáre sú, bude nasledujúci článok. Vráťme sa teraz k sobotňajšej akcii v Bratislave, kde sa konal taktiež tradičný Beh cez Devínsku kobylu.
Sobota priniesla nádherné počasie, ktoré priam lákalo vyraziť niekam von. Najlepšie do hôr, kde teraz lístie chytá jesenné odtiene a behanie v kopcoch je krajšie ako kedykoľvek inokedy. Beh cez Devínsku kobylu je podľa webového portálu Beháme.sk vôbec najstarším bežeckým podujatím u nás. No – ruku do ohňa by som za to nedal – ale dobre. A nechce sa mi hrabať sa v histórii behov na Slovensku, omnoho pohodlnejšie je veriť niekomu druhému.
img_5849.jpgŠtartovalo takmer tristo bežcov, presný počet – 283. Milan „Arnold“ Haba (na foto prvý sprava počas rozcvičky) vzal opäť so sebou dvoch behu-chtivých chovancov z reedukačného domova, Lea Cimermana, ktorý už dva týždne poctivo trénuje a tiež Tibora Horvátha, ktorý by mal začať robiť Leovi sparinga už čoskoro. Arnold ich v Sološnici má ako vychovávateľ na starosti.
Tu je konštatovanie, ktoré nám zvestoval Arnold po svojom príchode prostredníctvom elektronickej pošty:
Ahoj Jakub! Posielam Ti stručné info o behu + fotky. Bežalo sa za prekrásneho slnečného jesenného počasia. Zaujímavosťou bol intervalový štart vo dvojiciach po 15 s. Trať bola pomerne náročná, plná vybiehania kopcov (posledný mal názov Smrťák) a rýchleho a často veľmi strmého zbiehania.
img_5838.jpgV kategórii dorastencov na 3000 m skončil Leo Cimerman (finišuje na fotografii) na 4. mieste časom 9:52 min a Tibor Horváth na 9. mieste časom 10:53 min. Ja som skončil v kategórii nad 40 rokov na 6500 m trati na 8. mieste časom 31:02 min. Víťazom hlavnej kategórie sa stal Martin Guttmann (MAC Rača) časom 23:32 min. Na štarte sa prezentovalo spolu 283 pretekárov. Nech sa Ti darí v Zlíne! ARNOLD
Arnold teda zhrnul všetko podstatné, mne nezostáva nič, než k tomu len doplniť svoje postrehy „spoza stola“.
Leo Cimerman teda dosiahol čas 9:52 min. O prvú priečku v kategórii dorastencov zviedli tuhý boj Dominik Bačík z bratislavského klubu Kryha s Timotejom Pažitným z AŠK Pezinok. Obaja dobehli v zhodnom čase 9:14 min, a keďže na pretekoch sa nebežalo „v balíku“ ale po dvojiciach (nedalo sa určiť poradie na základe interného súboja týchto dvoch), títo dvaja bežci sa museli uspokojiť s deleným prvým miestom. Šalamúnske riešenie, druhá priečka teda zostala neobsadená. Tretí v cieli bol už nám známy bežec Michal Kopúnek, ktorý minulý rok bral na majstrovstvách Slovenska žiakov striebro z behu na 1500 metrov a bronz z osemstovky a reprezentoval i krajinu na medzištátnom stretnutí s Českom v Hodoníne. Michala poznáme i ako pravidelného účastníka pretekov Grand Prix Záhoria, trénuje a preteká za MŠK Borský Mikuláš. Jeho čas v cieli bol 9:40 min, Leo teda za týmto bežcom zaostal len o dvanásť sekúnd. Iste – je to najmä zlá vizitka pre Michala, keďže chlapci pred ním, o ktorých sme minulý rok ani nepočuli, mu nadelili peknú porciu sekúnd. Navyše Leo dosiaľ netrénoval a nemožno tvrdiť, že jeho čas bol výrazne ovplyvnený dvojtýždňovým tréningom. To by musel byť Leo hodný iného geniálneho Cimermana. Ale je fajn, že útočí už teraz na trénovaných bežcov. To sa predsa počíta. Ani Tibor Horváth si nepočínal márne. Tiež dobehol za chlapcami, ktorí robia atletiku (napríklad Juraj Varjú z Vitalu Bratislava dobehol len sekundu pred ním). Tibor obsadil deviate miesto časom 10:53 (siedmy Črepa 10:51, ôsmy Varjú 10:52). Tibor sa nemá za čo hanbiť. Zostáva konštatovať – buď sú netrénovaní chlapci zo Sološnice takí talentovaní alebo sú súčasní slovenskí dorasteneckí bežci (niektorí – aby som neurazil) slabí. Platí zrejme to druhé, hoci s tým talentom to pri Leovi a Tiborovi nemusí byť vylúčené.

Arnoldovi môžeme len gratulovať k umiestneniu a hádam aj k dobrému času, veď utekať v kopcoch (a kto pozná finálne stúpanie na Devínsku kobylu vie že to je ozaj kruté) nie je žiadna slasť a čas niečo nad polhodinu je dobrý. Víťaz Martin Guttmann podobné akcie vyhľadáva, bežal aj na pretekoch Baba – Kamzík alebo na nedávnom horskom Memoriáli Ivana Prokopa a možno povedať, že je to „bežec – horal“.

Okrem Guttmanna tu štartovali niektorí naši známi bežci (resp. tí, ktorí sú známi nám, nie že sú všeobecne známi). Druhý dobehol medzi mužmi René Valent, ktorému sa v poslednom čase veľmi darí (čas 24:47 min). Tretie miesto ukoristil Luděk Durďák, ktorý je pravidelnou akvizíciou pretekov Moravsko-slovenského bežeckého pohára a tiež organizátor Rohateckej desiatky. Za Valentom dobehol len so stratou štyroch sekúnd. V hlavnej kategórii pretekal i Tomáš Palkovič zo Závodu, behajúci za Junior Holíč (5. miesto, čas 25:08 min).
Zaujímavý čas dosiahol i Jakub Kováč zo Slávie UK Bratislava, ktorý tento rok vyfúkol Jánovi Beňovi z nášho AC Malacky striebornú medailu na majstrovstvách Slovenska mužov v behu na 800 metrov. Čas 8:45 min na 3000 metrov je veľmi pekný, ale osobne sa domnievam, že tieto časy sú omnoho rýchlejšie, ako keby boli dosiahnuté na dráhe. I Leo teda zrejme nemá zatiaľ veľké šance prekonať 10 minút na trojke, no všetko chce čas.
Našim trom bežcom gratulujem a prajem veľa elánu do ďalších dní!