Atlétka Baňovičová vyhrala na šampionáte žiakov štyri zlaté kovy

13. 9. 2010

Malacky. Na bratislavskom atletickom štadióne P. Gleska na Mladej Garde sa uplynulý víkend (11. – 12. septembra) konali majstrovstvá Slovenska žiakov. Najúspešnejšou pretekárkou šampionátu sa stala pätnásťročná Malačanka Monika Baňovičová, ktorá získala dovedna štyri zlaté a jednu striebornú medailu.
banovicova---ba2.jpgPre Moniku Baňovičovú to boli posledné žiacke majstrovstvá Slovenska, halovú sezónu na rok už absolvuje ako dorastenka. Na Mladej Garde sa stala našou najúspešnejšou pretekárkou, triumfovala v individuálnych štartoch na 60 m a 200 metrov prekážok a bola aj finišujúcou členkou malackého štafetového kvarteta na 4 x 60 m resp. 4 x 300 m. Zlato jej pritom len o stotinu ušlo v behu na 150 m, kde ju predstihla v samotnom závere Plešavská zo Spišskej Novej Vsi. „Päť medailí z majstrovstiev SR je skvelý výsledok. Pritom všetky mohli byť zlaté, v behu na 150 m rozhodla stotinka. Monika neštartovala na ďalšej svojej dobrej trati, prekážkarskej stovke, kde by pravdepodobne taktiež vybojovala zlato, ale bolo by toho už na ňu príliš,“ vravel na margo výkonov Baňovičovej tréner Vladimír Handl. Dosiahnuté časy (60 m – 8, 07 s, 200 m prek. – 29, 63 s a 150 m – 19, 23 s) mohli byť podľa neho i lepšie. „Počas leta mala Monika smolu, až tri razy bola chorá, stratila veľa času, ktorý mohla využiť na tréning. Z tohto hľadiska boli jej výkony nad očakávania dobré.“ Malačanka ako jediná z výpravy bude štartovať  budúcu sobotu 18. septembra v prihraničnom Hodoníne v medzištátnom atletickom stretnutí Česko – Slovensko. Pobeží 150 m a 200 m prekážok, nad prekážkami je favoritkou na víťazstvo, keďže jej najväčšia konkurentka Svobodová dosiahla na českom šampionáte slabší čas, ako naša pretekárka – 29, 81 s.
stafeta-4x60-m---zvacova--banovicova.jpgDve zlaté pridali malacké štafety v zložení Šunová, Ziková, Zváčová a Baňovičová v behu na 4 x 60 m (na fotografii) a Šunová, Sekáčová, Zváčová a Baňovičová aj na 4 x 300 metrov. „Je to pekný výsledok. Pred rokom, keď sme ešte v žiackych kategóriách mali aj súčasné dorastenky, Hladíkovú a Chvílovú, sme vyhrávali štafetové behy so suverenitou. Teraz to už nebolo také suverénne, ale tituly sme obhájili a to sa počíta,“ vravel Handl. Medailovo sa presadil v behu na 200 metrov prekážok aj chlapčenský zástupca AC Malacky, Ján Vašek. Ten využil najmä slabšiu konkurenciu a v druhom rozbehu stačil jeho sólový výkon na bronz (29, 12 s).
zvacova---orandz.jpgNajmä skúsenosti zbierali trinásťročné pretekárky Karolína Zváčová (na fotografii) a Monika Nemcová. Prvá menovaná okrem osobných rekordov v behoch na 60 m a 300 m sa podieľala i na víťazstve oboch štafiet. Nemcová si v premiére na majstrovstvách Slovenska vylepšila osobné maximum v behu na 300 metrov. Individuálne sa príliš nedarilo trojici žiačok, ktoré už o rok budú figurovať medzi dorastenkami. Šprintérka Petra Ziková obsadila na 60 m pätnástu priečku časom 8, 75 s a osobný rekord nepokorila ani v behu na 150 m. Prekážkarka Dominika Šunová skončila slabým časom 34, 31 s v behu na 200 m prekážok v poli porazených a  Romana Sekáčová šiesta na osemstovke časom nad 2:30 min (2:33, 95 min).
-TK AC-
Výsledky:
Žiaci: 200 m prek: 1. S. Šmátrala (Olympia Galanta) 28, 07 s, ... 3. J. VAŠEK (AC Malacky) 29, 12 s - OR.
Žiačky: 60 m: 1. M. BAŇOVIČOVÁ (AC Malacky) 8, 07 s, ... 9. K. ZVÁČOVÁ (AC Malacky) 8, 61 s – OR, ... 15. P. ZIKOVÁ (AC Malacky) 8, 75 s. 150 m: 1. B. Plešavská (Slávia Sp. N. Ves) 19, 22 s, 2. M. BAŇOVIČOVÁ 19, 23 s, ... 10. K. ZVÁČOVÁ (AC Malacky) 21, 05 s, ...  21. P. ZIKOVÁ (AC Malacky) 21, 99 s, ... 32. M. NEMCOVÁ (AC Malacky) 22, 59 s. 300 m: 1. B. Plešavská (Slávia Sp. N. Ves) 41, 53 s, ... 10. K. ZVÁČOVÁ (AC Malacky) 46, 92 s – OR, ... 25. M. NEMCOVÁ (AC Malacky) 49, 46 s – OR. 800 m: 1. V. Záhradníčková (Spartak Dubnica n. V.) 2:24, 61 min, ... 6. R. SEKÁČOVÁ (AC Malacky) 2:33, 95 min. 200 m prek: 1. M. BAŇOVIČOVÁ (AC Malacky) 29, 63 s – OR, ... 9. D. ŠUNOVÁ (AC Malacky) 34, 31 s. 4 x 60 m: 1. AC MALACKY (Šunová, Ziková, Zváčová, Baňovičová) 32, 29 s. 4 x 300 m: 1. AC MALACKY (Šunová, Sekáčová, Zváčová, Baňovičová) 2:59, 80 min
MSR žiakov v obrazoch:

Monika suverénne víťazí v rozbehu na 150 m.

Monika suverénne víťazí aj vo finálovom behu na 200 m prekážok v novom osobnom rekorde.

Po štafetovom víťazstve na 4 x 300 m a skompletizovaní zlatej zbierky. Monika bola najúspešnejšou individuálnou účastníčkou MSR celkom.

Dramatický okamih vo finále behu na 150 m. V cieli napokon o stotinu prvá Barbora Plešavská (modrý dres) zo Spišskej Novej Vsi.

Počas štafety na 4 x 300 m.

Romana Sekáčová na štarte osemstovky.

Obhájené víťazstvá oboch štafiet.

Zľava - Petra Ziková, Karolína Zváčová, Dominika Šunová a Monika Baňovičová - víťazky na 4 x 60 m.

Štart rozbehu na 60 m - zľava Petra Ziková, vedľa nej ďalšia Záhoráčka, Katarína Nejedlíková z Holíča, ktorá už v živote bežala šesťdesiatku aj na úrovni 8, 10 s. V Bratislave sa jej toľko nedarilo.

Karolína Zváčová (roč. 97) mala zatiaľ len medaily zo štafetových behov. Zatiaľ! Tesne jej ušlo finále na 60 m, skončila deviata.