Jdi na obsah Jdi na menu

Ako bolo na Lafranconi - neoficiálne

26. 5. 2011

V Bratislave na štadióne Lafranconi (správne sa to má nazývať štadión prof. Kuchena) sa v stredu 25. mája konalo 2. kolo ligy AZB mladších žiakov. Keďže výsledky ešte nie sú (a uvidíme, kedy budú), táto správa má za cieľ len stručné zhrnutie výkonov našich atlétov a atlétok.
V prvom rade – cestovali sme do Bratislavy len piati (štyria pretekári a jeden vedúci ). Česť AC Malacky v stredu hájili z dievčat Kristína Karšayová, Stephanie Blažíčková a Susanna Chlepková, z chlapcov Jakub Černý. Škoda, že Veronika Antálková je (opäť) chorá, keďže na tréningoch behala výborne a ak by išla, zrejme by bodovo družstvu dievčat pomohla. Žaneta Drinková sa vraj musela učiť a Martina Chropovská je ako aprílové počasie, ktorá raz trénuje, inokedy nie, raz preteká, inokedy nie, raz je veselá, raz je smutná, raz má entuziazmu na rozdávanie, raz by sa v nej človek krvi nedorezal. A platí to aj v prípade pretekov – raz ide, raz nejde. Takíto ľudia majú zaujímavý život, lebo sami nevedia, čo budú robiť o pár minút a tak zažívajú jedno prekvapenie za druhým. Akurát sa na nich druhí nemôžu príliš spoliehať, lebo sú potom prekvapení aj oni – a to väčšinou nemilo.
Ale späť k pretekom - našťastie sme neboli jediný klub, ktorý reprezentoval len obmedzený počet pretekárov. Súťaž mala rýchly spád, a to najmä preto, že všeobecne pretekalo len málo žiakov. Disciplíny na tento deň boli – 60 m prekážok, skok do výšky, hod kriketovou loptičkou a beh na 150 a 1000 m. Jediný z malackej výpravy Kubo Černý si vyskúšal všetky disciplíny. V behu na 60 m prekážok som nezaregistroval jeho oficiálny čas, keďže dievčatá sa už plne pripravovali v skokanskom sektore. Avšak podľa stopiek mohol ísť nejako na úrovni 13 sekúnd alebo o pár stotín lepšie. Na 150 metrov dosiahol výkon 23, 36 s, pričom bežal technicky celkom pekne, avšak nevylepšil si osobný rekord. V hode kriketovou loptičkou si však osobné maximum vylepšil vydareným pokusom za 41, 5 m, čo je takmer o desať metrov viac, ako hodil dosiaľ. Túto súťaž som nevidel, keďže zároveň s ňou skákali dievčatá výšku, ale dostalo sa mi do uší, že Jakubov pokus bol najdlhší a mal by byť víťazom tejto disciplíny. Múdrejší budeme po zverejnení oficiálnych výsledkov. Jakub šiel potom skákať do výšky a až po 115 cm preskakoval latku nožničkami. Potom už volil flop a darilo sa mu zdolať na prvý pokus 120 cm a na druhý i 125 cm. Vyzeralo to nádejne, avšak na 130 cm zrejme zaúradoval rešpekt pred nastavenou latkou a Jakub zhadzoval latku už v počiatkoch pokusov bez toho, aby sa vôbec odrazil.  Najzaujímavejší bol zrejme Jakubov štart v poslednej disciplíne – v behu na tisíc metrov. Prvé kolá bežal Jakub pomaličky, v relaxačnom tempe a pred posledným okruhom som neveril, že by dosiahol čas pod 4 minúty. Zrejme sa však šetril, keďže v poslednom kole „dostal krídla“ a evidentne zrýchlil. V záverečných metroch to predsa len zvládol a prvýkrát v živote pokoril hranicu štyroch minút (3:57).
Dievčatá, hoci len tri, bojovali statočne. Najviac sa darilo Kristíne Karšayovej, ktorá zvládla pekne prvú disciplínu – beh na 60 m prekážok za 10, 86 s a pripísala si prvé víťazstvo dňa. Stefi Blažíčková sa len tesne nedostala pod jedenásť sekúnd (11, 10 s), ale evidentne strácala najmä nad prekážkami, ktoré skákala s veľkým rešpektom. Najväčšie „bobky“ však mala z prekážok Suzi Chlepková, ktorá inak hladkú šesťdesiatku vie zbehnúť i pod 8, 70 s. S prekážkami však bojovala, spomalila, preskočila, opäť zrýchlila a takto sa nejako dostala do cieľa v čase 12, 34 s. Ona sama priznala, že cíti rešpekt pred touto disciplínou. V skoku do výšky bol tiež citeľný jej strach, hoci sa začínalo na výške 1 meter. Keď sa Suzi rozbehla, pred latkou zastavila a z dvoch nôh sa krásne prehupla cez latku s obrovskou rezervou. Myslel som, že ju to povzbudí, keď uvidí, že meter skočila de facto „z miesta“ a dostane chuť do skákania. Lenže ona pred latkou vždy zastavila a vždy sa odrazila z dvoch nôh, čo by inak v skoku do výšky nemalo byť. Preto som sa čudoval, že jej rozhodcovia jeden z takýchto pokusov uznali, ako úspešný. No Suzi nemala radosť z toho, že bude skákať vyššiu výšku, strach bol silnejší. Na tréningoch vraj výšku príliš netrénuje a je to pre ňu všeobecne nová, neznáma disciplína. I na výške 1, 05 m Suzi nezhadzovala, ale naďalej sa neodrážala z jednej nohy a tak mala všetky pokusy neplatné. Z Kiky Karšayovej naopak vyžarovalo odhodlanie a až po 120 cm prechádzala súťažou hladko. Potom prišlo prvé zaváhanie na latke 125 cm, avšak ďalší pokus bol úspešný. Na výške 130 cm už Kika zhadzovala, keďže sa nad latkou dostatočne neprehla. Latku zhadzovala až v konečnej fáze – nohami, čiže s trochou techniky by mala takúto výšku skočiť viac-menej bez problémov. Stefi Blažíčková na výške premýšľala – aspoň tak to vyzeralo. Rozbeh bol energický, rýchly, pred latkou nastalo spomalenie, drobčenie, ako by Stefi hľadala ten správny moment na odraz. Potom jej pravda, chýbala rýchlosť a na odraze to bolo vidieť. Celú súťaž sa podvedome hľadala, ale napriek tomu sa dokázala preniesť aj nad 120 cm. U Stefi hádam tiež chýbala väčšia odvaha, energický záver pred latkou a najmä riadny odraz. Výšku vyhrala Kika Karšayová, Stefi bola, myslím, tretia.
V hode kriketovou loptičkou si Kristína s prehľadom vybojovala tretie prvenstvo na stredajších pretekoch. Z výkonu bola ale sklamaná, keďže hodila len 42, 5 metra. Jej ostatné pokusy boli neisté, jeden išiel veľmi nízko, iný zasa privysoko. Víťazstvo sa však cení.
Beh na 150 metrov bol poznačený vetrom, ktorý fúkal priaznivo – do chrbta. Aj v tejto disciplíne Kristína Karšayová bojovala o prvé miesto. Záverečný boj našej pretekárky s jednou z bratislavských atlétok, bol azda najnapínavejším okamihom celého dňa. Priznám sa, že som bol obďaleč a sprvu som si netrúfal povedať, kto vlastne vyhral, ale Kika potom vravela, že ju jej súperka porazila. Bolo to však veľmi tesne, v atletickom slangu „o prsia“. Myslím, že tou víťaznou pretekárkou bola Interistka Natália Bučičová, ktorá dosiahla čas 21, 77 s, Kika mohla byť tak desať stotín vzadu (jej čas som nezaregistroval). Pod 22 sekúnd sa dostala aj Susanna Chlepková, ktorá mala razantný nástup a svoje konkurentky predstihla už v zákrute. V závere však už významne „tvrdla“, neudržala sa na špičkách a do cieľa vbehla za 21, 88 s. V tomto behu s ňou štartovala aj Stefi Blažíčková, ktorá finišovala za 23, 06 s. Vietor sa počas tejto súťaže umúdril a tak dievčatám fúkalo len mierne a v povolených hodnotách.
Ďalšie kolo ligy AZB mladšieho žiactva budú na programe opäť o tri týždne, vychádza to na 15. júna opäť na štadióne na Lafranconi. Už o týždeň však na Mladej Garde štartuje druhé kolo ligy starších žiakov AZB, kam zrejme pôjdu i naši mladší žiaci a žiačky pomôcť svojim starším kamarátom.