AC Malacky najúspešnejším tímom na šampionáte dorastencov

23. 2. 2010

AC Malacky majú za sebou skvelé účinkovanie na halových Majstrovstvách Slovenska dorastu (20. februára) v Bratislave. Výsledkom je 5 individuálnych prvenstiev, o ktoré sa postaralo trio Martin Koch, Monika Baňovičová a Claudia Hladíková. Ziskom piatich zlatých a troch strieborných medailí sa stal malacký klub jasne najúspešnejším oddielom majstrovstiev.

ObrazekTrofejou Malačanov sa podľa očakávania stali šprintérske disciplíny. Martin Koch podal výborné výkony v oboch svojich štartoch – na 200 i 400 metrov, na ktorých získal dve zlaté medaily a vylepšil i osobné halové maximá. Navyše sa výrazne priblížil k osobným rekordom z pretekov pod otvoreným nebom, čo znamená dobrú východiskovú pozíciu pred hlavnou atletickou sezónou.

Zlatonosné prekážky

ObrazekMonike Baňovičovej prischla v poslednom období prezývka zberačka rekordov – na dorasteneckom šampionáte prekonala doterajšie historické maximum svojej oddielovej kolegyne Claudie Hladíkovej na 60 m prekážok z 8, 87 s na 8, 79 s. Samotná Hladíková finišovala na tejto trati druhá, taktiež kvalitným časom 8, 90 s. Do prekážkarského finále sa prebojovala výborným časom i vekom žiačka Dominika Šunová, ktorá v hale výrazne prekonávala svoje osobné rekordy a naznačila stúpajúcu formu pred slovenským šampionátom žiakov 6. marca.  Bola to najúspešnejšia trať Malaciek na šampionáte.

„Úlet“ za 577 cm

ObrazekBaňovičovej hlavnou disciplínou bol beh na 60 m, kde taktiež mohla zaútočiť na doterajší slovenský rekord, ktorý má hodnotu 7, 88 s. Vo finále jej chýbalo na prekonanie tohto času len 5 stotín sekundy, napriek tomu jej výkon stačil na suverénnu zlatú medailu. C. Hladíková sa rýchlo spamätala z prehry s M. Baňovičovou nad prekážkami - jej hlavnou disciplínou dňa bola súťaž v skoku do diaľky. Naša pretekárka už prvým vydareným skokom, ktorý mal hodnotu 530 cm, naznačila veľkú formu, ktorú potvrdila hneď druhým výkonom za hranicou 570 cm. Skvelý výkon stačil Hladíkovej na zlatú medailu a v ďalších dňoch a týždňoch bude veľmi zaujímavé sledovať, ako sa naša pretekárka pobije s vylepšovaním už tak famózneho výkonu.

Sklamanie na strednej trati

ObrazekĎalší adepti na medaily sklamali. Priemerný výkon podala trojskokanka Veronika Harculová – najlepší pokus v súťaži mal hodnotu 10, 93 metra, stačil však na druhé miesto v celkovom poradí. Harculovú už dlhšie trápia bolesti s chrbtom a po majstrovstvách sa podrobí lekárskym vyšetreniam. Podobne bude riešiť zdravotné problémy i najväčšia favoritka na zisk zlata z dorasteneckej dvojstovky Eliška Chvílová. Jediná disciplína, ktorú dobehla, bola hladká šesťdesiatka, na ktorej sa mala „rozbehať“ pred dvojstovkou. V samotnom behu na 200 metrov potom spravila chybu, keď prešliapla do súperkinej dráhy a bola diskvalifikovaná. Tréneri AC ani nepodávali protest, boli presvedčení o správnosti rozhodcovského verdiktu. Navyše naša pretekárka bežala pod hranicou očakávania a pre bolesti v nohe ani nenastúpila do záverečnej štafety na 4 x 200 metrov. Výsledkovo sklamali i osemstovkári Marco Adrien Drozda a Romana Sekáčová, ktorí ašpirovali na  jednu z medailí vo svojich behoch a napokon skončili len v úlohe štatistov. Oboch zradili posledné dve kolá, v ktorých „vytvrdli“ a hoci obaja skončili na štvrtom mieste, na chrbty svojich súperov na prvých troch priečkach sa dívali z úctivej vzdialenosti. O medailu sa mala pobiť i Veronika Hruščová vo vrhu guľou. Vrhačská disciplína slúži Hruščovej len ako zimná alternatíva pre halové obdobie, jej kráľovskou záležitosťou je hod oštepom. Napriek tomu sa verilo, že by naša pretekárka mohla doplniť medailovú bilanciu AC, ale svojím najlepším sobotňajším výkonom 11, 39 metra len potvrdila, že táto disciplína nie je pre ňu prioritou.

Posledné striebro

ObrazekTímová súťaž štafiet na 4 x 200 metrov zavŕšila medailové účinkovanie nášho výberu. Kvarteto Šunová, Harculová, Hladíková a Baňovičová sa pokúsilo bojovať o víťazstvo s družstvom Slávie UK Bratislava. Absencia zranenej Chvílovej sa však naplno prejavila a naše atlétky napokon s Bratislavčankami prehrali boj o zlato. Malackú mlaď ešte čakajú juniorské majstrovstvá Slovenska 7. marca, žiakov v čele s Monikou Baňovičovou i žiacky šampionát, ktorý je na programe deň predtým. Cez víkend 27. – 28. februára sa v atletickej hale Elán predstavia naši seniorskí zástupcovia počas halového šampionátu mužov a žien. Seniorov B. Šimkovú, A. Štukovú a J. Beňu doplnia dorastenci M. Koch, M. Drozda a C. Hladíková a taktiež žiacka hviezdička M. Baňovičová.

60 m prek.

1. M. Baňovičová (AC Malacky)                               8, 79 s – národný halový dorastenecký rekord, PB

Štafeta 4 x 200 m

1. Slávia UK Bratislava                                                                                  1:46, 34 min

2. AC Malacky (Šunová, Harculová, Hladíková, Baňovičová)      1:46, 76 min